Štátne sviatky v Holandsku 2022 a 2023

27 Shares

V Holandsku sa môžu zamestnanci okrem sobôt a nedieľ tešiť z pomerne malého počtu voľných dní, ktoré prinášajú štátne sviatky. Oproti slovenským pätnástim ich majú len desať a aj to nie všetky sa slávia každý rok a niektoré vždy pripadajú na nedeľu.

Ktoré sú to zistíte z kalendára, ktorý nájdete nižšie. Je užitočné o nich vedieť, či už v Holandsku pracujete, alebo sa tam chystáte na výlet ako turisti.

Kalendár sviatky v Holandsku

 

Holandsko – štátne sviatky v roku 2022 a 2023

Štátne sviatky v Holandsku, ktoré sa slávia v celej krajine (v zátvorke je originálny názov sviatku):

Sviatok Deň v roku 2022 v roku 2023
Nový rok (Nieuwjaar) 1. január sobota nedeľa
Veľkonočná Nedeľa  (Eerste Paasdag) pohyblivý dátum 17. apríl
nedeľa
9. apríl
nedeľa
Veľkonočný pondelok (Tweede Paasdag) pohyblivý dátum 18. apríl
pondelok
10. apríl
pondelok
Narodeniny kráľa (Koningsdag) 27. apríl streda štvrtok
Deň oslobodenia (Bevrijdingsdag) 5. máj štvrtok piatok
Nanebovstúpenia Pána (Hemelvaartsdag) pohyblivý dátum 26. máj
štvrtok
18. máj
štvrtok
Svätodušná nedeľa (Eerste Pinksterdag) pohyblivý dátum 5. jún
nedeľa
28. máj
nedeľa
Svätodušný pondelok (Tweede Pinksterdag) pohyblivý dátum 6. jún
pondelok
29 máj
pondelok
Prvý sviatok Vianočný (Eerste Kerstdag) 25. december nedeľa pondelok
Druhý sviatok Vianočný (Tweede Kerstdag) 26. december pondelok utorok

Ako vidíte, bezmála všetky dni pracovného pokoja predstavujú cirkevné sviatky, ktoré sa viažu s kresťanskými tradíciami. K rímsko-katolíckemu vierovyznaniu sa hlási približne tretina obyvateľstva krajiny.

Počas uvedených voľných dní buďte pripravení na zatvorené úrady, obchody, ako aj obmedzené poskytovanie služieb, v tom lepšom prípadne len na skrátené otváracie hodiny.
Platí to aj pre 5. december, kedy sa oslavuje svätý Nicolaas (Sinterklaas). Tento deň však v Holandsku nepatrí medzi štátne sviatky.

Holandské špeciality

Okrem toho, že Holanďania napríklad neslávia Troch kráľov, voľno na Veľký piatok (Goede Vrijdag), ktorý nie je oficiálnym štátnym sviatkom vám môže byť ako zamestnancovi odpočítané z nároku na dovolenku.

Na naše pomery netradičným je aj májový Deň oslobodenia, ktorý neznamená automaticky aj deň voľna. Závisí to od dohody zamestnávateľa so zamestnancami.

Zo sviatkov v tabuľke sú zaujímavé Narodeniny kráľa (Koningsdag), ktoré sa oslavujú 27. apríla. No ak tento dátum pripadne na nedeľu, tak  deň predtým, čiže 26. apríla. To však platí len od roku 2014. Dovtedy sa oslavovali Narodeniny kráľovnej (Koninginnedag) a to 30. apríla. Stalo sa tak po abdikácii kráľovnej Beatrix a príchode nového kráľa, jej syna Willema-Alexandra.

Ako vidíte, aj pre Holandsko platí staré známe iný kraj iný mrav. A netýka sa to len sviatkov, ale aj iných stránok života v tejto krajine. Pokiaľ sa tam chystáte za prácou oplatí sa zoznámiť sa aspoň s najbežnejšími odlišnosťami ešte počas prípravy na odchod.

Ak si chcete v tejto krajine hľadať zamestnanie, možno vás budú zaujímať pracovné podmienky zamestnancov, či možnosti hľadania práce.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.

„E-knihy som si už zakúpil, sú super spracované, plné hodnotných rád.“

Oliver


27 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Šťastie praje pripraveným!.