Holandsko – ponuka práce v Holandsku

11 Shares

Holandsko práca - ponukaPráca v Holandsku sa dá nájsť viacerými spôsobmi. V článku nájdete päť, pre Holandsko najbežnejších možností, ako sa dostať k práci.
V závere je uvedených aj niekoľko tipov, kde hľadať pracovné ponuky na prácu v Holandsku ešte na Slovensku.

1. Pracovné agentúry (agentúry dočasného zamestnania)- uitzendbureaus

Personálne agentúry sú v Holandsku často využívaným prostriedkom na získanie práce. Je ich veľké množstvo a spravidla sa špecializujú na určité odvetvia. Väčšinou zabezpečujú dočasné zamestnanie, ak je však zamestnávateľ s výkonom práce spokojný môže ponúknuť dlhodobý kontrakt.

Agentúry dočasného zamestnania v Holandsku si za umiestnenie nesmú od uchádzača účtovať poplatok. Väčšina agentúr sa riadi „kolektívnou zmluvou“ Collectieve arbeidsovereenkomst (CAO).

2. Práca v Holandsku cez „Úrad práce“ – UWV WERKbedrijf

UWV WERKbedrijf (verejná služba zamestnanosti) – obdoba slovenského úradu práce v Holandsku pomáha pri hľadaní práce, ale tiež poskytuje poradenské a informačné služby. Databáza voľných pracovných miest je zverejnená aj na internete.

3. Ponuka práce v Holandsku na internete

Ako práca na Slovensku, tak aj práca v Holandsku sa dá veľmi jednoducho hľadať cez internet. Hľadať prácu si môžete aktívne sami – sledovať pracovné ponuky na internetových pracovných portáloch, napríklad www.jobnews.nl. Ponuka práce je na portáloch široká, ale na zvýšenie šance na úspech môžete vkladať do on-line databáz aj svoj životopis (CV) a potom čakať, že vás osloví zamestnávateľ hľadajúci zamestnancov. Takéto databázy spravuje väčšina pracovných portálov.

Ďalšie možnosti získania práce cez internet ponúkajú on-line verzie tlačených denníkov (uvedené nižšie), či oficiálne web stránky firiem.

4. Pracovné ponuky v tlači

V novinách sa pracovné inzeráty nachádzajú predovšetkým v sobotných vydaniach. Do úvahy prichádzajú jednak celoštátne denníky napríklad NRC Handelsblad alebo De Telegraaf, regionálne denníky, ale aj bezplatne distribuované denníky ako napríklad Metro.

5. Priame oslovenie firmy

Posielanie žiadosti o prácu priamo do firmy je pre Holandsko celkom bežné. Je to síce „strieľanie na slepo“, ale ak sa vám aj nepodarí hneď získať prácu, môžete byť zaradený do databázy uchádzačov.

Práca v Holandsku zo Slovenska

Ak chcete mať prácu v Holandsku istú ešte pred odchodom zo Slovenska, najvhodnejšou voľbou sú slovensképersonálne agentúry sprostredkujúce prácu v zahraničí. Ideálne ak sa na prácu v Holandsku špecializujú.

Druhou možnosťou je internet. Okrem holandských stránok sa ponuka práce v Holandsku nachádza aj na slovenských stránkach, napríklad na Profesii. Aj tu môžete nájsť ponuky personálnych agentúr.

Práca v zahraničí a teda aj v Holandsku je dostupná aj prostredníctvom Európskych služieb zamestnanosti – EURES. EURES poradcovia majú svoje pracovnisko na úradoch práce sociálnych vecí a rodiny. Pracovné ponuky sa nachádzajú aj na webovej stránke EURES-u.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.

„E-knihy som si už zakúpil, sú super spracované, plné hodnotných rád.“

Oliver


11 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Šťastie praje pripraveným!.