Postrehy zo štúdia angličtiny

0 Shares

Aj keď ste sa v škole učili angličtinu a máte pocit, že vám to celkom ide, môže sa vám po príchode do Anglicka zdať, že ľudia rozprávajú akýmsi úplne iným jazykom. Je to frustrujúce, ale trvá to len pár týždňov a nakoniec sa tomu len zasmejete.

Pokrok v zvládaní angličtiny

Ak príde do Británie niekto, kto nevie povedať ani slovo po anglicky, dostane sa do pracovného kolektívu, kde sa hovorí len po anglicky a popritom začne chodiť do školy, jeho jazykový rast je veľmi výrazný. Ten, kto príde do Anglicka s určitou schopnosťou dorozumieť sa, sa medzi Angličanmi môže zlepšiť. Ak však bude v práci rozprávať po slovensky alebo po poľsky, spravidla sa dostane na úroveň, pri ktorej je schopný sa dorozumieť a ďalší rast je už minimálny. Dostať sa za túto hranicu pomôže len práca na jazyku vo voľnom čase. Práve so zvyšujúcim sa počtom Poliakov a Lotyšov v Británii je väčšia pravdepodobnosť, že si zlepšíte svoju poľštinu a ruštinu viac ako angličtinu. Ak má pre vás jazyk vysokú prioritu, ale peniaze sú tiež veľmi dôležité, hľadajte si prácu, kde je čo najmenej Východoeurópanov. Bude to ale čím ďalej ťažšie.

Anglická slovná zásoba

Človek je motivovaný, hlavne keď má problém a musí ho vyriešiť sám. Ak nám niekto pomáha, väčšinou všetko necháme na ňom a čakáme, ako to dopadne. Ak ale napr. musíme ísť sami k lekárovi alebo do servisu s pokazeným autom, nemáme inú možnosť, ako si naštudovať slovíčka, aby sme vysvetlili náš problém, a následne si preložiť to, čo nám lekár alebo mechanik povedal. Niekedy sa však môžeme naučiť slovíčka, ktoré už nikdy v živote nepoužijeme. Ale skutočne nikdy?

Ľudia, ktorí pracovali v Amerike alebo na lodi v karibskej oblasti, môžu mať trochu problém so slovíčkami, pre ktoré je iný výraz v britskej a iný v americkej angličtine, nie je ich ale príliš veľa.

« Jazykové príručky pre turistov (predchádzajúca strana)
» 12. kapitola – Zdravie v Anglicku (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 11. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Anglický jazyk


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: