Anglický jazyk – angličtina

Peniaze ktoré v Anglicku zarobíte môžete stratiť, môžu vám ich ukradnúť, alebo ich zle investujete. Anglický jazyk, vám nevezme nikto. Navyše angličtina sa môže stať vašou komunikačnou bránou do celého sveta.

Najlepší anglicko-slovenský slovník
Slovník je tou najdôležitejšou pomôckou na zvládnutie jazyka. V článku nájdete odporúčania pre výber vhodného slovníka, plus tipy na tie najlepšie slovníky na trhu.

Anglický jazyk: odporúčané pomôcky – Úvod
Zoznam základných pomôcok, pre zvládnutie anglického jazyka. Úvodný článok série tipov na najlepšie jazykové pomôcky na slovenskom trhu.

Angličtina – listening – počúvanie (1. časť) – Ako sa zlepšiť
Nerozumiete Angličanom? Môžete to napraviť. Článok vám ponúka tri pomôcky pre zlepšenie schopnosti rozumieť hovorenej angličtine.

Angličtina – listening – počúvanie (2. časť) – Čo sa dá počúvať
V druhej časti článku nájdete tipy na to, čo všetko sa dá na Slovensku v angličtine počúvať.

Česko-anglické a slovensko-anglické slovníky na internete
Odkazy na prekladové on-line slovníky

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Jazyk“?

 • Štyri cesty, ktoré vám pomôžu zvládnuť angličtinu čo najrýchlejšie,
 • Tipy na rôzne pomôcky pre štúdium anglického jazyka,
 • Postrehy súvisiace s učením sa angličtiny.

Anglický jazyk je pre mnohých to najdôležitejšie, čo si so sebou do Anglicka nesú. Málokto sa bude pokúšať o uznanie svojho diplomu, alebo maturity, preto je vaša angličtina asi jedinou uznanou kvalifikáciou, ktorú vám nikto nezoberie.

Nie je až tak dôležité, akým spôsobom sa angličtinu učíte, ale ako často a koľko času jej venujete. Ak si na štúdium angličtiny vyhradíte len pár hodín v týždni, nepomôže vám ani tá najlepšia učebnica, či jazykový kurz.

Pravidelnosť si vyžaduje pevnú vôľu a motiváciu. Ak viete, prečo sa angličtinu učíte, ide to ľahšie. Rovnako to ide ľahšie, ak vás učenie baví. Nemusíte pracovať len s učebnicami. Ak vás niečo zaujíma, nájdite si o tom informácie na internete, samozrejme nie v slovenčine, ale v angličtine. Tiež si môžete prekladať texty piesní svojej obľúbenej zahraničnej hudobnej skupiny. Možno to nebude tá pravá angličtina pre bežný život, ale udrží to váš záujem o jazyk.

Veľmi dôležité je nezanedbávať ani jednu zo schopností používať anglický jazyk.

Pri práci s textom:

 • Reading – čítanie, alebo porozumenie čítanému anglickému textu
 • Writing – písanie, predovšetkým vedieť, ako sa jednotlivé slová v angličtine píšu a vedieť tvoriť gramaticky správne zostavené vety.

Pri práci s hovoreným slovom:

 • Listening – počúvanie, alebo porozumenie hovorenej angličtine
 • Speaking – rozprávanie, schopnosť správne výslovovať slová a rovnako ako pri písaní vedieť v angličtine tvoriť gramaticky správne zostavené vety.

Pri čítaní a počúvaní len spracuvávate informácie, pri písaní a rozprávaní vety v angličtine tvoríte. Dá sa teda hovoriť aj o pasívnej a aktívnej zložke anglického jazyka.

Na zvládnutie spomenutých schopnosti je potrebné: rozširovať si slovnú zásobu, precvičovať výslovnosť a učiť sa gramatiku. A samozrejme: čítať, písať, počúvať a rozprávať.


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

 • zarobiť viac peňazí,
 • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
 • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

 • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
 • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
 • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
 • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.