Účty za plyn a elektrinu

Dodávku elektriny a plynu zabezpečuje mnoho dodávateľov. Väčšina spoločností vám môže zabezpečiť dodávku obidvoch zdrojov (so zľavou), ale bez problémov môžete používať dvoch rôznych dodávateľov.

Účet je zasielaný štvrťročne a platí sa šekom na pošte alebo v banke, prípadne môžete platiť cez Direct Debit. Špeciálnym prípadom sú merače, do ktorých vkladáte kartu, ktorú ste predtým dobili v obchode. Pri tomto spôsobe máte výdavky úplne pod kontrolou, ale oproti štvrťročným platbám môže zaplatiť pri rovnakej spotrebe až o 30 % viac. Takisto sa vám môže stať, že keď kartu zabudnete dobiť, vypne sa vám kúrenie uprostred studenej noci, alebo vám zhasne varič v polovici prípravy večere. Ak platíte štvrťročne, nie každý účet, ktorý dostanete, bude vychádzať z odpočtu vykonaného
na vašom elektromere alebo plynomere. Často sa používa odhad a je v účte označený ako E alebo estimate v stĺpci present meter reading. Ak chcete zaplatiť za skutočnú spotrebu, môžete urobiť odpočet a nahlásiť ho telefonicky alebo cez internet dodávateľovi. Následne vám príde nový účet s upravenou sumou. Pri komunikácii
slúži ako identifikačný údaj vaše zákaznícke číslo.

Ak plánujete v dome bývať dlhší čas, je dobré sa hneď po nasťahovaní prihlásiť u dodávateľov plynu a elektriny ako nový nájomník, čím sa vyhnete zdĺhavému riešeniu problémov s nedoplatkami po vašich predchodcoch. Pri odchode sa nezabudnite odhlásiť. To isté platí aj pre dodávateľov vody.

Znižovanie účtov

Výšku účtov môžete znížiť niekoľkými spôsobmi:

  • znížením spotreby,
  • použitím lacnejšej energie,
  • zmenou dodávateľa, alebo spôsobu platby.

Spotrebu môžete znížiť napr. zamedzením únikov tepla (izoláciou alebo tesnením), odvzdušnením radiátorov, neprekurovaním a úsporou elektrickej energie. Veľa energie sa minie aj na neustály ohrev teplej vody v zásobníku. Nenechávajte ohrev stále zapnutý, prípadne nastavte termostat na nižšiu teplotu.

Namiesto drahého kúrenia elektrickými ohrievačmi je výhodnejšie použiť plynové kúrenie. Niekedy možno prepínať medzi plynovým a elektrickým ohrevom teplej vody. Skontrolujte, ktorý spôsob máte zapnutý.

Usporiť sa dá aj voľbou lacnejšieho dodávateľa. Na www.uswitch.com zadáte svoj post code a od dostupných dodávateľov sa vám zobrazia najvýhodnejšie ponuky. Dodávatelia poskytujú zľavy, ak od nich odoberáte plyn aj elektrickú energiu a ak platíte cez Direct Debit. Ak máte kartový merač, môžete zvážiť jeho bezplatnú výmenu
za bežný, ak vám to majiteľ domu povolí.

« Výdavky súvisiace s bývaním (predchádzajúca strana)
» Účty vodu (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 4. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Ubytovanie v Anglicku


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.