Ako si otvoriť účet v banke?

2 Shares

Každá banka sa líši dokumentmi, ktoré budú od vás jej pracovníci požadovať pri otváraní účtu. Niektoré banky, hlavne tie, u ktorých už pri otvorení základného účtu dostanete debetnú kartu, sú náročnejšie. Okrem pasu (aj preto je dobré si ho do Anglicka zobrať) budú od vás požadovať utility bill na vaše meno. Môže to byť napr. účet za plyn alebo elektrinu. Problém nastáva, ak máte merače na kartu, alebo sú všetky účty písané na majiteľa, prípadne, ak ste v Británii ešte len krátko. Nič však nie je stratené, pretože existujú banky, ktoré majú nároky nižšie. Vydajú vám síce k účtu iba cash kartu, ale účet vám otvoria a to je najdôležitejšie. Neskôr môžete požiadať o kartu so širšou použiteľnosťou, alebo si otvoriť účet v inej banke. S trojmesačným výpisom by to už nemal byť problém.

V spomenutých bankách stačí k pasu doložiť potvrdenie, ktorým zamestnávateľ potvrdzuje vašu adresu (vzor listu od zamestnávateľatipy na konkrétne banky). Ak nepochodíte v hlavnej pobočke banky, skúste menšiu. Záleží však aj na konkrétnom pracovníkovi, s ktorým sa budete rozprávať. Niekto vaše potvrdenie bude považovať hneď za postačujúce, ale iný pracovník vám môže povedať, že v potvrdení je potrebné niečo zmeniť alebo doplniť, to sú však už detaily.

Účet vám málokedy otvoria pri vašej prvej návšteve. Zvyčajne si s vami dohodnú interview o niekoľko dní neskôr, na ktorom s vami vyplnia údaje priamo do počítača, alebo od vás prevezmú vyplnený formulár, ktorý vám dali pri prvej návšteve. Asi o päť dní vám budú poštou zaslané dve obálky. Jedna s kartou a druhá s PIN kódom. Väčšinu kariet môžete okamžite začať používať, ale sú aj také, ktoré je nutné aktivovať. Niektorá karta vás môže prekvapiť tým, že na nej nájdete vytlačené všetky údaje o vašom účte. Zvláštne, ale praktické.

« Internetové bankovníctvo – Internet banking (predchádzajúca strana)
» Ak mám otvorený účet, za čo budem banke platiť? (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 6. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Financie v Anglicku


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


2 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: