Anglicko na vlastnej koži – Úvod

0 Shares

Ja sám som úvody v knihách často preskakoval. Keď som ich po čase začal čítať, zistil som, že nie sú len „omáčkou“, ale často obsahujú cenné myšlienky, niekedy dokonca nevyhnutné na pochopenie celej knihy. Preto, prosím, čítajte ďalej.
Keďže ste túto knihu začali čítať, predpokladám, že uvažujete nad prácou v zahraničí. Aby bolo jasné, že Anglicko je to správne miesto, tu je niekoľko dôvodov:

  • V Británii môžete legálne pracovať.
  • Angličtina je svetový jazyk, a ak sa ho naučíte, môžete ho použiť vo svojej budúcej práci alebo pri cestovaní.
  • Ak máte z nejakého jazyka aspoň základy, tak je to asi angličtina. Pracovný trh síce otvorilo viacero krajín, ale portugalčina alebo švédčina sa v školách bežne neučí.
  • Platy patria k najvyšším v EÚ.
  • Určite už máte v Anglicku priateľov.
  • Nie je to ďaleko. Lietadlom ste tam asi za 2 hodiny, a keď viete, ako na to, nebude vás to stáť ani ťažké tisíce.

Oplatí sa to?

Na túto otázku si každý musí odpovedať sám. Milionárom sa za pár mesiacov určite nestanete, ale ak teraz zarábate 350 EUR (10 000 Sk), tak tu môžete zarábať štyrikrát toľko, a ak sa vám z výplaty podarí ušetriť 80 EUR (2 500 Sk), tu môžete ušetriť desaťkrát toľko. Takto to môže byť, ak budete pracovať za minimálnu mzdu 40 hodín týždenne. Ak budete mať lepšie platenú prácu alebo viac odpracovaných hodín, zarobíte viac a tieto peniaze už pôjdu do vášho vrecka, lebo výdavky sa vám nezvýšia (pokiaľ hneď nezačnete viac utrácať).
Všeobecne sa dá povedať, že ak chodíte do práce päťkrát do týždňa na osem hodín, tak z výplaty zaplatíte bývanie, cestovné a stravu, kúpite si, čo potrebujete, potom čo nepotrebujete a ešte vám niečo ostane. Samozrejme, ak si budete kupovať veľa vecí, ktoré nepotrebujete, neostane vám toho príliš veľa. Platí tiež, že ak ste v Anglicku na krátky čas, dokážete sa uskromniť, viac pracovať a menej utrácať. Ak ste však v zahraničí už dlhšie, potrebujete si dopriať určitý komfort. Ten, samozrejme, stojí peniaze, takže viac utratíte. Ale na druhej strane, keď ste v určitom prostredí dlhšie, dokážete si zabezpečiť lacnejšie ubytovanie a po čase lepšiu prácu. Tieto záležitosti však budete asi riešiť až na mieste.
Ak ste sa rozhodli, že do Anglicka pracovať pôjdete, ostáva už len odpovedať si na jednu otázku.

Ako?

Odpoveď na túto otázku nie je univerzálna, platná pre každého. Záleží na tom, či máte:

  • dobrú angličtinu,
  • priateľov v Anglicku ochotných pomôcť,
  • k dispozícii dosť peňazí.

1. Ak máte priateľov ochotných pomôcť, bude najlepšie, ak využijete ich pomoc.

  • Ak nemáte peniaze a ani neviete jazyk, bude to pre nich asi veľmi náročné. Ak aspoň viete jazyk, možno sa o vás budú musieť starať, len kým si nájdete prácu.
  • Ak máte peniaze a viete jazyk, môžu vám priatelia pomôcť nájsť iba ubytovanie. Ak jazyk neviete, budú vám musieť pomôcť aj s nájdením práce.

2. Ak nemáte priateľov v Anglicku a:

  • nemáte peniaze, mohli by ste si skúsiť nájsť prácu prostredníctvom agentúry, ktorá si neúčtuje poplatky dopredu. Ale ak neviete ani jazyk, budete sa ho musieť najprv naučiť, pretože agentúry vyžadujú aspoň minimálnu znalosť.
  • ak máte peniaze a viete jazyk, môžete si okrem práce cez akúkoľvek agentúru nájsť prácu aj sami. Ak ale jazyk neviete, ísť do zahraničia bez istej práce môže byť veľmi riskantné.

Stále počítajte minimálne s nákladmi na dopravu do Anglicka (a späť), na stravu a na dopravu po meste.

Ak už viete, že idete, a viete aj ako, čítajte ďalej.

Najťažšie je rozhodnúť sa, ale keď urobíte prvý krok, už to ide samo.

« Hlavná stránka knihy (predchádzajúca strana)
» 1. kapitola – Ako na to (nasledujúca strana)


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: