Autobusom do UK (Peterborough, Birmingham, Sheffield, Bradford, atď.)

Ak cestujete do Veľkej Británie za prácou a vašou konečnou zastávkou nie je Londýn, môže sa vaša doprava dosť skomplikovať a vďaka cenám v Anglicku aj predražiť. Problémy môžu mať hlavne tí, ktorých angličtina nie je na dostatočne vysokej úrovni a nikto ich v UK nečaká. Pre nich sa už len cesta z letiska môže stať takmer neprekonateľnou prekážkou.

Riešením autobus

Riešením môžu byť autobusové linky zo Slovenska do Británie, ktoré nekončia v Londýne, ako väčšina ostatných, ale pokračujú do ďalších miest vo vnútrozemí. Autobusoví prepravcovia si konečne uvedomili, že práca v Anglicku už dávno neznamená len prácu v Londýne, ale aj v ďalších hlavne väčších mestách.

Kto vás odvezie za Londýn

Ďalej ako len do Londýna vás v súčasnosti odvezú dve dopravné spoločnosti: Interbus a SAD Prešov.

SAD Prešov

Autobusová spoločnosť SAD Prešov spustila v jeseni 2009 novú linku, ktorá na obidvoch koncoch predĺžila tú, ktorá fungovala dovtedy. Začína v Michalovciach, pokračuje do Košíc a potom po rovnakej trase až do Londýna. V Anglicku vás po Londýne dovezie do Leicesteru, Sheffieldu a Bradfordu.

Pôvodná linka Prešov – Londýn funguje ďalej.

Interbus

Autobus spoločnosti Interbus začína takisto v Michalovciach a cez Košice, Prešov a ďalšie slovenské mestá vás dovezie do Londýna. Podľa toho ktorý deň cestujete jeho cesta z Londýna ďalej pokračuje buď v smere:

 • Peterborough, Birmingham, alebo
 • Leicester, Sheffield, Bradford, alebo
 • Swindon, Bristol, Cardiff.

Najčastejšie jazdí rovnako ako SAD Prešov na trase Michalovce – (Sheffield) Bradford.

Môže autobus na cesta do Anglicka tromfnúť lacné letenky?

Cesta autobusom zo Slovenska do Anglicka je bezpochyby časovo oveľa náročnejšia ako let lietadlom. Cestovaniu letecky navyše nahráva cena letenky, ktorá je u nízkonákladových leteckých spoločností porovnateľná s cenou autobusového lístka.

Aj napriek tomu má cesta autobusom za určitých okolností svoje výhody. Ako už bolo spomenuté na začiatku, môže byť výhodná pre tých, ktorí neovládajú jazyk. Môžu sa tak vyhnúť stresu a možným komplikáciám na letisku, alebo pri prestupe v Londýne. Takisto ak sa potrebujete dostať ďalej od Londýna, letecká doprava sa môže oproti ceste autobusom zo Slovenska značne predražiť a podľa toho kam sa potrebujete dostať, aj výrazne predĺžiť. Okrem letenky je totiž potrebné v Anglicku kúpiť aj lístky na vlak alebo autobus (trasa Londýn Bradford stojí autobusom vyše 20 libier a vlakom cez 40) a niekedy aj dva či viackrát prestupovať.

Určite by sa cesta autobusom dala odporučiť tým, ktorí idú do UK po prvýkrát a zvlášť ak sa ich cieľová destinácia zhoduje so zastávkou spomínaných autobusov.

Aj keď uvedené autobusové spojenie Slovenska a Británie je prínosom predovšetkým pre Slovákov, ktorých dôvodom návštevy je práca v Anglicku, môže byť zaujímavou alternatívou aj pre bežných turistov, ktorí sa chcú jednoducho dostať hlbšie do krajiny.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Cestovanie do Anglicka a späť“?

 • Výhody a nevýhody všetkých spôsobov, ktorými sa môžete dopraviť do Anglicka
 • Odporúčanie, kedy je lepšie letieť, kedy ísť autobusom a kedy zvoliť iný spôsob dopravy.
 • Niekoľko tipov, ako kúpiť čo najlacnejšie letenky

Všetky články v sekcii „Doprava – letenky, autobus do Anglicka“


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

 • zarobiť viac peňazí,
 • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
 • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

 • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
 • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
 • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
 • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.