Autobusom do UK (Peterborough, Birmingham, Sheffield, Bradford, atď.)

13 Shares

Ak cestujete do Veľkej Británie za prácou a vašou konečnou zastávkou nie je Londýn, môže sa vaša doprava dosť skomplikovať a vďaka cenám v Anglicku aj predražiť. Problémy môžu mať hlavne tí, ktorých angličtina nie je na dostatočne vysokej úrovni a nikto ich v UK nečaká. Pre nich sa už len cesta z letiska môže stať takmer neprekonateľnou prekážkou.

Riešením autobus

Riešením môžu byť autobusové linky zo Slovenska do Británie, ktoré nekončia v Londýne, ako väčšina ostatných, ale pokračujú do ďalších miest vo vnútrozemí. Autobusoví prepravcovia si konečne uvedomili, že práca v Anglicku už dávno neznamená len prácu v Londýne, ale aj v ďalších hlavne väčších mestách.

Kto vás odvezie za Londýn

Ďalej ako len do Londýna vás v súčasnosti odvezú dve dopravné spoločnosti: Interbus a SAD Prešov.

SAD Prešov

Autobusová spoločnosť SAD Prešov spustila v jeseni 2009 novú linku, ktorá na obidvoch koncoch predĺžila tú, ktorá fungovala dovtedy. Začína v Michalovciach, pokračuje do Košíc a potom po rovnakej trase až do Londýna. V Anglicku vás po Londýne dovezie do Leicesteru, Sheffieldu a Bradfordu.

Pôvodná linka Prešov – Londýn funguje ďalej.

Interbus

Autobus spoločnosti Interbus začína takisto v Michalovciach a cez Košice, Prešov a ďalšie slovenské mestá vás dovezie do Londýna. Podľa toho ktorý deň cestujete jeho cesta z Londýna ďalej pokračuje buď v smere:

  • Peterborough, Birmingham, alebo
  • Leicester, Sheffield, Bradford, alebo
  • Swindon, Bristol, Cardiff.

Najčastejšie jazdí rovnako ako SAD Prešov na trase Michalovce – (Sheffield) Bradford.

Môže autobus na cesta do Anglicka tromfnúť lacné letenky?

Cesta autobusom zo Slovenska do Anglicka je bezpochyby časovo oveľa náročnejšia ako let lietadlom. Cestovaniu letecky navyše nahráva cena letenky, ktorá je u nízkonákladových leteckých spoločností porovnateľná s cenou autobusového lístka.

Aj napriek tomu má cesta autobusom za určitých okolností svoje výhody. Ako už bolo spomenuté na začiatku, môže byť výhodná pre tých, ktorí neovládajú jazyk. Môžu sa tak vyhnúť stresu a možným komplikáciám na letisku, alebo pri prestupe v Londýne. Takisto ak sa potrebujete dostať ďalej od Londýna, letecká doprava sa môže oproti ceste autobusom zo Slovenska značne predražiť a podľa toho kam sa potrebujete dostať, aj výrazne predĺžiť. Okrem letenky je totiž potrebné v Anglicku kúpiť aj lístky na vlak alebo autobus (trasa Londýn Bradford stojí autobusom vyše 20 libier a vlakom cez 40) a niekedy aj dva či viackrát prestupovať.

Určite by sa cesta autobusom dala odporučiť tým, ktorí idú do UK po prvýkrát a zvlášť ak sa ich cieľová destinácia zhoduje so zastávkou spomínaných autobusov.

Aj keď uvedené autobusové spojenie Slovenska a Británie je prínosom predovšetkým pre Slovákov, ktorých dôvodom návštevy je práca v Anglicku, môže byť zaujímavou alternatívou aj pre bežných turistov, ktorí sa chcú jednoducho dostať hlbšie do krajiny.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Cestovanie do Anglicka a späť“?

  • Výhody a nevýhody všetkých spôsobov, ktorými sa môžete dopraviť do Anglicka
  • Odporúčanie, kedy je lepšie letieť, kedy ísť autobusom a kedy zvoliť iný spôsob dopravy.
  • Niekoľko tipov, ako kúpiť čo najlacnejšie letenky

Všetky články v sekcii „Doprava – letenky, autobus do Anglicka“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


13 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: