Práca v Anglicku na farme, v sklade, na stavbe – bezpečnosť

3 Shares

Praca v Anglicku - bezpečnosťSmernice na ochranu zdravia zamestnancov sú v Británii skutočne prepracované. Samozrejme ide v prvom rade o ochranu pracovníka, ale rovnako aj o právnu ochranu zamestnávateľa. Ak zamestnanec podpíše poučenie o vykonávaní práce a používaní ochranných pomôcok a všetky pravidlá dodržiava, nemal by byť vystavený nebezpečenstvu úrazu.

Ak sa aj napriek tomu niečo stane, zodpovedný je zamestnávateľ. Ak však zamestnanec nepoužíva ochranné pomôcky, alebo porušuje pravidlá, ktoré by mal dodržiavať, vystavuje sa riziku, že v prípade úrazu sa zamestnávateľ zbaví zodpovednosti za zranenie a tým aj povinnosti zaplatiť mu odškodné.

Bezpečnostné predpisy a školenia

Po nástupe do práce by ste mali absolvovať bezpečnostné školenie. Podľa toho o aký druh práce sa jedná a aký bude rozsah vašich činností, školení a tréningov môže byť aj viac. Niekedy sa končia krátkym testom, alebo vám rovno dajú podpísať prehlásenie, že ste boli poučení.

Práca v sklade

Ak ide o prácu v sklade, najčastejšie sa nacvičuje správna manipulácia s bremenami, práca s prepravkami, vozíkmi, klietkami, a všetkým, s čím prídete v sklade do styku. Ak budete pri práci v sklade používať zariadenie, ktoré bezdrôtovo komunikuje s centrálou, môže vám byť nariadené nechať si mobilný telefón v skrinke.

Práca v potravinárstve

V potravinárstve je dôraz kladený na hygienu. Očakávajte preto školenie s týmto zameraním. Niekedy sa môže jednať aj o kurz, po absolvovaní ktorého získate všeobecne platný certifikát.

Práca na farme

Ak vaša práca na farme bude zahŕňať len zber ovocia alebo zeleniny a nie prácu s mechanizmami, zväčša si nevyžaduje žiadne školenie.

Požiarny nácvik

Nácvik úniku pred požiarom budete musieť absolvovať takmer v každom zamestnaní. Dôležité je vedieť, kde sú únikové východy a kde sa máte pri požiari zhromaždiť, aby sa vedelo, kto ešte ostal v budove. Práca v sklade, hlavne s horľavými materiálmi (nemusia to byť len farby, ale aj oblečenie) si vyžaduje prísnejšie opatrenia, napríklad zákaz nosenie zapaľovačov, alebo zápaliek.

Alkohol na pracovisku

Alkohol na pracovisku je v Anglicku rovnako neprípustný, ako na Slovensku. Nie je výnimkou, ak takýto priestupok končí prepustením z práce. Tomuto kroku zo strany zamestnávateľa predchádza vyšetrovanie, ktoré musí vaše previnenie potvrdiť. Zamestnávateľ sa tak chráni pred možným obvinením, že vás z práce vyhodil neprávom. Počas vyšetrovania nechodíte do práce.

Niekoľko tipov na záver

  • Nerobte to, čo nie je vo vašou povinnosťou, zvlášť ak hrozí nebezpečenstvo úrazu. Ak sa napríklad niečo zaseklo v stroji, alebo sa stroj pokazil a má to opraviť mechanik, nechajte to na neho.
  • Niekedy sa robia veci tak, aby to bolo ľahšie, alebo rýchlejšie. Často je to ale v rozpore s pracovnými postupmi. Je len na vás, ako a čo budete robiť, ale počítajte s tým, že ak dôjde k nehode a vy ste porušili predpisy, nemáte nárok na odškodné. Vždy preto zvážte prípadné riziká.
  • Šetrite si chrbát. Ak je vaša práca manuálna a musíte pri ktorej musíte zdvíhať ťažké predmety, alebo sa zohýbať, používajte správnu techniku. Do Anglicka ste si prišli zarobiť, nie zničiť si zdravie.
  • Ak je vaša práca monotónna, napr. ak pracujete pri páse, skúste sa častejšie ponaťahovať, meniť pohyby, alebo striedať ruky. Predídete tak svalovej únave.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Práca“?

  • Kde a akým spôsobom sa dá nájsť práca v Anglicku
  • Istá práca už pred odchodom z domu
  • Ako napísať životopis a motivačný list : návod, tipy a dôležité upozornenia
  • Top 10 tipov a postrehov, ktoré vám uľahčia hľadanie práce
  • Ponuka práce – 11 oblastí v ktorých sa najľahšie hľadá práca v Anglicku
  • Pracovné podmienky v Británii (mzdy, pracovný čas, práca nadčas, zmeny, dovolenky, bezpečnosť, odbory, maródka, skúšobná a výpovedná lehota, …)
  • Pracovná zmluva – čo všetko by mala a môže obsahovať
  • Ideálna práca, alebo 6 tipov na ohodnotenie či je práca dobrá, alebo je lepšie sa poobzerať po inej

Všetky články v sekcii „Práca v Anglicku (UK)“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


3 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: