Práca v Anglicku už bez registrácie

0 Shares

Práca v Anglicku a v celej Veľkej Británii bola pre Slovákov možná prakticky bez obmedzení hneď, ako Slovensko a ostatné krajiny A8 vstúpili do Európskej únie. Jedinou podmienkou na zlegalizovanie práce bola registrácia do WRS do 30 dní od nástupu do zamestnania.

Bolo to prechodné opatrenie, na ktoré mala Veľká Británia nárok a využila ho maximálny dlhý čas, teda plných sedem rokov. Cieľom opatrenia však nebolo obmedziť prístup na svoj pracovný trh (ako u ostatných krajín, ktoré zaviedli prechodné opatrenia), ale sledovať počet pracujúcich občanov z pristupujúcich krajín A8 (Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Slovinsko a Slovensko) a ich umiestnenie na britskom trhu práce.

Registrácia do WRS však zatažovala nových pracovníkov. A to nie len samotnou byrokraciou (vyplniť registračný formulár, fotografovanie, požiadanie zamestnávateľa o potvrdenie o zamestnaní, odoslanie dokumentov poštou), ale aj povinnosťou uhradiť poplatok 90 libier, ktorý sa s registráciou viazal.

Na zlegalizovanie práce v Anglicku sa už registrovať netreba

Keďže všetky prechodné opatrenia pre občanov krajín A8 musia byť zrušené do siedmich rokov, znamená to, že k 30. aprílu 2011 aj povinná registrácia do WRS týmto dátumom končí.

Povinnosť registrovať sa skončila prakticky ešte skôr, pretože už pracovníci zamestnaný v UK po 1. apríli sa nemuseli registrovať, čo má s veľkou pravdepodobnosťou súvis s 30 dňovou lehotou.

Od 1. mája je tak práce v Anglicku (rovnako ako práca v Rakúsku a Nemecku) dostupná pre Slovákov za rovnakých podmienok, ako pre občanov ostatných členských krajín Európskej únie.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Práca“?

  • Kde a akým spôsobom sa dá nájsť práca v Anglicku
  • Istá práca už pred odchodom z domu
  • Ako napísať životopis a motivačný list : návod, tipy a dôležité upozornenia
  • Top 10 tipov a postrehov, ktoré vám uľahčia hľadanie práce
  • Ponuka práce – 11 oblastí v ktorých sa najľahšie hľadá práca v Anglicku
  • Pracovné podmienky v Británii (mzdy, pracovný čas, práca nadčas, zmeny, dovolenky, bezpečnosť, odbory, maródka, skúšobná a výpovedná lehota, …)
  • Pracovná zmluva – čo všetko by mala a môže obsahovať
  • Ideálna práca, alebo 6 tipov na ohodnotenie či je práca dobrá, alebo je lepšie sa poobzerať po inej

Všetky články v sekcii „Práca v Anglicku“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: