Práca v Anglicku – High Visibility Vest – reflexná vesta

Práca v Anglicku - bezpečnosťHigh Visibility Vest, alebo hovorovo High Vest je popri Safety shoes druhou najdôležitejšou pomôckou ochrany zdravia pri práci v Anglicku.

Zvyčajne sa skutočne jedná o vestu z tenkej látky, ale niekedy môže ísť o bundu, alebo vetrovku. Rozhodujúca je tu výrazná farba.

Reflexná vesta je povinnou výbavou vodičov nákladných automobilov a vysokozdvižných vozíkov, ale v prostredí, kde sa tieto vozidlá pohybujú ju musí používať každý. Často ich vidno aj na staveniskách. Dokonca aj v prostredí, kde vám žiadne nebezpečenstvo nehrozí majú high-vesty svoje uplatnenie. Majú ich oblečené pracovníci trénovaní a poskytovanie prvej pomoci o čom vás informuje nápis First Aid na ich chrbte.

Čo sa týka farby, najčastejšie sa používa reflexná zelená, ale niekedy aj oranžová, napríklad na odlíšenie funkcie pracovníkov.

POZOR! Nepoužívanie vesty, ak je to vašou povinnosťou môžeš byť považované za hrubé porušenie pracovnej disciplíny.

Použitie vesty mimo práce

V Anglicku sa použitie „veľmi viditeľnej“ vesty netýka len práce. Kvôli lepšiemu zviditeľneniu na ceste si ich oblieka aj veľa cyklistov. Prilba síce môže zabrániť zraneniu, ak vás zrazí auto, ale vesta môže zabezpečiť, aby vás to auto vôbec nezrazilo. Ak sami šoférujete, určite sa vám bude hodiť, ak svoje auto budete musieť kvôli náhlej poruche odstaviť pri ceste. S vestou bude pohyb okolo neho určite bezpečnejší. Obrovský efekt má hlavne pri zníženej viditeľnosti, či už je to v noci, alebo pri hmle (typickej pre Anglicko). Okrem farby totiž vesty mávajú aj strieborné reflexné pásy. Z tejto užitočnej pomôcky vodiča sa už aj na Slovensku stala povinnosť.

Ak takúto vestu nemáte, nemusíte siahať hlboko do vrecka, za pár libier si ju môžete kúpiť napríklad v sieti obchodov InStore.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Práca“?

 • Kde a akým spôsobom sa dá nájsť práca v Anglicku
 • Istá práca už pred odchodom z domu
 • Ako napísať životopis a motivačný list : návod, tipy a dôležité upozornenia
 • Top 10 tipov a postrehov, ktoré vám uľahčia hľadanie práce
 • Ponuka práce – 11 oblastí v ktorých sa najľahšie hľadá práca v Anglicku
 • Pracovné podmienky v Británii (mzdy, pracovný čas, práca nadčas, zmeny, dovolenky, bezpečnosť, odbory, maródka, skúšobná a výpovedná lehota, …)
 • Pracovná zmluva – čo všetko by mala a môže obsahovať
 • Ideálna práca, alebo 6 tipov na ohodnotenie či je práca dobrá, alebo je lepšie sa poobzerať po inej

Všetky články v sekcii „Práca v Anglicku“


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

 • zarobiť viac peňazí,
 • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
 • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

 • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
 • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
 • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
 • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.