Práca v Anglicku – Safety shoes – pracovné topánky

Každá práca so sebou nesie určité zdravotné riziká a nemusí to byť len práca manuálna. Aj práca v kancelárii pri počítači ničí chrbát a zrak. Deje sa to ale pomaly a človek si to nemusí ani všimnúť. Preto sa tým aj málokto zaoberá. O čo sa zamestnávatelia zaujímajú sú úrazy a práve pred nimi nás majú ochrániť ochranné pomôcky.

Safety shoes

Safety shoes, alebo pracovné topánky patria k najbežnejším ochranným pomôckam v Anglicku. Sú vyžadované všade tam, kde vám niečo ťažké môže na nohu spadnúť, alebo vám ju privaliť. Jedná sa hlavne o manuálne práce v skladoch, vo výrobe a na stavbách, ale musia ich nosiť napr. aj vodiči nákladných automobilov.

Sú to topánky s oceľovou špičkou, ktorá chráni vaše prsty. To je ich základným účelom, ale často majú aj protišmykovú podrážku, ktorá tiež môže mať zvýšenú odolnosť voči agresívnym látkam.

Ako sa k topánkam dostanem, keď ich budem potrebovať?

Niektorý zamestnávatelia v Anglicku vám pracovné topánky poskytnú bezplatne, ak ich používanie vyžadujú a podpísali s vami pracovnú zmluvu na dlhšie obdobie. Ak využívate na hľadanie práce v Anglicku pracovné agentúry, pracovné topánky si spravidla musíte kúpiť sami. Niekedy vám agentúra ponúkne nové pracovné topánky, ale ich cenu vám bude postupne strhávať z výplaty. Niekedy vám pracovné agentúry poskytnú topánky bezplatne, ale tie väčšinou používa hocikto. Nemusím vám opisovať, v akom stave sú topánky, v ktorých počas niekoľkých mesiacov pracoval každý deň 8 hodín niekto iný.

Pracovné topánky stoja v Anglicku v obchode 20-25 libier. Ak ich zamestnanec pracovnej agentúry vie zabezpečiť, väčšinou vám ich ponúkne o 5-10 libier lacnejšie. Ak viete, že vás v Anglicku čaká práca v ktorej ich určite budete potrebovať, môžete ich niekedy kúpiť lacnejšie ešte na Slovensku. Nepočítajte s tým, že ich okrem práce budete mať chuť nosiť aj niekde inde.

Ak vás zaujíma výhradne práca v kuchyni, v hoteli, alebo ako opatrovateľ či opatrovateľka, so safety shoes sa asi nikdy na svojich nohách nestretnete.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Práca“?

 • Kde a akým spôsobom sa dá nájsť práca v Anglicku
 • Istá práca už pred odchodom z domu
 • Ako napísať životopis a motivačný list : návod, tipy a dôležité upozornenia
 • Top 10 tipov a postrehov, ktoré vám uľahčia hľadanie práce
 • Ponuka práce – 11 oblastí v ktorých sa najľahšie hľadá práca v Anglicku
 • Pracovné podmienky v Británii (mzdy, pracovný čas, práca nadčas, zmeny, dovolenky, bezpečnosť, odbory, maródka, skúšobná a výpovedná lehota, …)
 • Pracovná zmluva – čo všetko by mala a môže obsahovať
 • Ideálna práca, alebo 6 tipov na ohodnotenie či je práca dobrá, alebo je lepšie sa poobzerať po inej

Všetky články v sekcii „Práca v Anglicku“


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

 • zarobiť viac peňazí,
 • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
 • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

 • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
 • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
 • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
 • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.