Vrátenie daní zo zahraničia

Téma vrátenia daní zo zahraničia je často diskutovaná a to nie len medzi Slovákmi pracujúcimi v Anglicku, Holandsku, USA, alebo inde v zahraničí. Niet divu, pretože peniaze z vrátenej dane sú zarobené takmer bezprácne, pričom suma vrátenej dane môže dosiahnuť niekoľko stoviek eur. Presná výška závisí od viacerých faktorov.

Samostatný článok rozoberá vrátenie daní všeobecne a ďalší sa venuje špeciálne téme vrátenie daní z Anglicka. Tento článok, sa zameria na vrátenie daní zo zahraničia prostredníctvom na to špecializovanej agentúry.

Vrátenie dane – sám, alebo cez agentúru?

Dôvodov, prečo na vrátenie dane využiť službu špecializovanej agentúry môže byť niekoľko. Asi najbežnejší je nedostatočná znalosť jazyka a z toho vyplývajúce komplikácie pri komunikácii s úradmi v zahraničí. Ďalším dôvodom môže byť chýbajúci dokument, alebo niekoľko dokumentov potrebných pre spracovanie žiadosti. Alebo môže lákať prosté využitie možnosti, že prácu s vybavovaním, sa dá hodiť na niekoho iného.

Každá agentúra si za svoju prácu účtuje províziu a s tým je potrebné počítať. Agentúr je však dosť a rozdiely medzi poplatkami môžu byť veľké.

Žiadanie o vrátenie dane zo zahraničia nie je až také zložité. Ak ovládate jazyk krajiny z ktorej chcete žiadať o vrátenie preplatku a máte všetky potrebné dokumenty, môžete to urobiť sami a zadarmo.

Zadarmo nemusí byť zadarmo

Aj keď to vyzerá, že žiadosť o daňové vyrovnanie bez agentúry vás nebude stáť nič, nemusí to byť vždy pravda a niekedy je na zváženie, či služby agentúry nie sú výhodnejšie. Ak ste sa napríklad už medzičasom vrátili na Slovensko a zahraničný daňový úrad vás požiada o doloženie dokumentov, musíte zaplatiť poštovné, prípadne pri telefonickej komunikácii platíte za telefón do zahraničia, navyše ak vám pošlú preplatok na dani šekom, slovenská banka si môže zraziť až 10 eur poplatok za jeho preplatenie na váš účet (agentúra posiela peniaze priamo na slovenský účet).

Dokonca aj ak vám z daňového úradu pošlú preplatok dane na váš účet v zahraničí, za výber peňazí na Slovensku môžete zaplatiť nemalý poplatok za ich výber kartou vydanou v zahraničí (viď starší článok o poplatkoch za výber britskou kartou v zahraničí (pri výbere 500 libier poplatok okolo 30 eur)).

Ak takéto dodatočné náklady určite mať nebudete a ste schopní si vrátenie dane vybaviť samostatne nemá význam na to používať agentúru. Ak sa ale vyššie uvedené situácie vyskytnú, rozdiel, medzi samostatným vybavovaním a vybavovaním cez agentúru sa môže výrazne znížiť.

Vrátenie dane zo zahraničia cez agentúru – postup

Postup je jednoduchý a najčastejšie vyzerá nasledovne:

Kalkulácia dane

V prvom kroku sa vykoná predbežná kalkulácia dane. Daňová kalkulácia určí, či vôbec máte nárok na vrátenie dane a či sa agentúre oplatí zaoberať sa vašou žiadosťou (ich provízie sú spravidla percentuálne a napríklad za 10% zo 70 eur (7 eur) sa im pravdepodobne pracovať nebude chcieť ;-)).

Žiadosť o vrátenie dane a jej spracovanie

Ďalším krokom je vyplnenie žiadosti o vrátenie dane zo zahraničia a poskytnutie potrebných dokumentov agentúre.

Všetka ďalšia práca je na agentúre, ktorá vám získaný daňový preplatok vyplatí (samozrejme znížený o províziu). Medzi tým vás môže kontaktovať, ak je potrebné doplniť, alebo overiť ďalšie informácie, alebo dokumenty.

Celý proces trvá spravidla niekoľko mesiacov a celková doba je závislá predovšetkým od rýchlosti práce daňových úradov.

Poplatky agentúre

Poplatok agentúre za vybavenie vrátenia dane býva udaný percentom zo získaného daňového preplatku (minimálne od cca 5%). Aby ste však na konci neboli prekvapení, je užitočné si dopredu zistiť výšku aj ďalších možných dodatočných poplatkov a príplatkov.

V prípade, že vám nebude priznaný nárok na vrátenie dane, viaceré agentúry sľubujú, že vám nebudú účtovať žiadny poplatok.

Ktoré dokumenty budete potrebovať

Dokumenty, ktoré je potrebné doložiť agentúre závisia od konkrétnej krajiny, v ktorej ste pracovali. Ak ste napríklad pracovali v Anglicku, budete potrebovať formuláre P45 a P60, ak v Rakúsku, tak Jahreslohnzettel. Často sú vyžadované posledné výplatné pásky od každého zamestnávateľa pre ktorého ste pracovali v daňovom roku za ktorý žiadate o vrátenie dane.

Ak niektoré dokumenty nemáte, agentúry ich vedia získať. Za tento úkon si však väčšinou účtujú dodatočný poplatok.

Z ktorých krajín možno žiadať o vrátenie dane

Agentúry vybavujú vrátenie dane najčastejšie s týchto krajín:

 • Anglicko (UK)
 • Holandsko
 • Írsko
 • Nemecko
 • USA

Sú však schopné získať preplatok na dani aj z iných krajín EÚ, Austrálie, Kanady, ….

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Úrady“?

 • NINO (National Insurance Number) – čo to je a ko ho získať
 • Dane a daňový úrad – ako sa v Anglicku počíta daň a ako neplatiť viac daní, ako musíte

Všetky články v sekcii „Úrady v UK“


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

 • zarobiť viac peňazí,
 • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
 • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

 • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
 • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
 • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
 • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.