Rakúsko – práca v Rakúsku

0 Shares

Práca v Rakúsku je pre Slovákov zaujímavá hlavne svojou dostupnosťou a výškou platov. Je to pre nás najbližšia krajina so „západoeurópskymi príjmami“.

Práve z obavy pred nájazdom prácechtivých Slovákov využilo Rakúsko pri vstupe Slovenska do EÚ sedemročné prechodné obdobie pre sprístupnenie svojho pracovného trhu. To sa ale už skončilo a Slováci majú rovnaké podmienky pre zamestnanie, ako Rakúšania. V tomto článku nájdete základné informácie týkajúce sa zamestnania v Rakúsku. Predovšetkým, aké sú tu možnosti uplatnenia a takisto aké budete mať povinnosti, ak sa tu rozhodnete pracovať.

Ak už viete, ako to v funguje a chcete si rovno hľadať prácu, môžete prejsť priamo na stránku, na ktorej zistíte, kde hľadať aktuálne pracovné ponuky.

Zamestnanie už bez pracovného povolenia

Rakúsko patrilo spolu s Nemeckom k posledným krajinám, ktoré úplne otvorili svoj pracovný trh záujemcom o prácu z krajín pristupujúcich do EÚ spolu so Slovenskom. Počas siedmich rokov trvajúceho prechodného obdobia potrebovali Slováci na to, aby mohli v týchto krajinách legálne pracovať pracovné povolenie.

Keďže prechodného obdobie už skončilo a Slovensko je plnohodnotným členom Európskej únie, občania Slovenskej Republiky už na prácu v Rakúsku pracovné povolenie nepotrebujú.

Koľko si môžete zarobiť

Platy v Rakúsku sú výrazne vyššie ako na Slovensku, čo je zrejmé už len z porovnania minimálnej mzdy. Zatiaľčo u nás nedosahuje ani 500 eur, Rakúšania ju majú v mnohých odvetviach hospodárstva prekračuje hranicu 1200 eur za mesiac (určená je v kolektívnych zmluvách). A to nehovoríme o tom, že sa u nich štandardne vypláca aj trinásty a štrnásty plat.

Tu si môžete pozrieť platy pre jednotlivé profesie.

Možnosti práce v Rakúsku

Ako už bolo povedané, Slováci sa môžu v Rakúsku uchádzať prakticky o akékoľvek zamestnanie. Po niektorých profesiách je však dopyt väčší, po iných menší. Najjednoduchšie sa dostanete k takej práci u ktorej je dopyt po pracovníkoch vysoký, ale o prácu sa uchádza málo záujemcov.

Opatrovanie – práca pre ženy aj pre mužov

Dopyt po opatrovateľkách bol stále vysoký a bude aj naďalej vďaka tomu, že sa ľudia dožívajú čím ďalej vyššieho veku a to nie vždy pri plnom zdraví. Aj keď sa jedná o kvalifikovanú prácu, získať potrebné vzdelanie nie je až tak náročné. Táto profesia je obľúbená predovšetkým u žien, ale uplatnenie si tu nájdu aj muži.

Opatrovaniu a povinnostiam opatrovateľky je venovaný samostatný článok.

Nekvalifikovaná práca

O prácu nevyžadujúcu si žiadnu, resp. len nízku kvalifikáciu je zo strany uchádzačov omnoho vyšší záujem. Je to aj preto, že kvalifikovaní pracovníci mali už pred zrušením pracovného povolenia zjednodušený prístup na rakúsky pracovní trh. Keď chceli v Rakúsku pracovať, mohli tak preto urobiť už skôr. Výnimkou sú tzv. chránené profesie, pre ktoré bolo takmer nemožné získať pracovné povolenie.

Aj keď je možné nájsť prácu aj bez jazykových znalostí, väčšinou je vyžadovaná aspoň minimálna komunikatívna znalosť nemčiny. Takúto úroveň nemusí byť problém získať v priebehu niekoľkých mesiacov či už absolvovaním jazykového kurzu, alebo za pomoci niektorej z učebníc nemčiny pre samoukov.

Medzi oblasti, v ktorých sú kladené minimálne požiadavky na odbornosť patrí napríklad práca v skladoch, vo výrobných podnikoch, upratovanie a podobne.

Široké možnosti nájsť si zamestnanie bez zvláštnych znalostí a s minimálnym jazykovým vybavením poskytujú sezónne práce.

Brigády a sezónne práce

Brigádovať v Rakúsku je možné predovšetkým pri sezónnych prácach. V poľnohospodárstve (zber ovocia a zeleniny), v cestovnom ruchu (hlavne práca v hoteloch a reštauráciách) a tiež v lesnom hospodárstve. Aj keď ide vo väčšine prípadov o sezónnu záležitosť, predovšetkým v cestovnom ruchu nakoniec nemusí ísť len o brigádu, ale aj o dlhodobejšiu prácu. Napríklad budete pracovať v horskom hoteli počas letnej aj zimnej sezóny a voľno budete mať len pár mesiacov medzi sezónami. V mestách vás môže reštaurácia alebo hotela zamestnať dokonca na celý rok.

Keď chcete brigádovať v poľnohospodárstve pri zbere, nemusíte sa obmedzovať len na Rakúsko. Môžete zájsť o niečo ďalej, do Talianska a v Južnom Tirolsku napríklad zbierať jablká v niektorom z mnohých ovocných sadov. Hovorí sa tam okrem taliančiny po nemecky.

Aj keď sú letné brigády zaujímavé hlavne pre študentov, využiť túto možnosť zamestnania môže hocikto.

Okrem uvedených oblastí je možné pracovať na čiastočný úväzok aj inde. Napríklad ako pomocná sila v kancelárii, ako upratovačka, či roznášať letáky do schránok.

Odborná práca

Odborníci sú v Rakúsku veľmi dobre platení.

Dopyt je napríklad po remeselníkoch (stolár, elektrikár, tesár, zámočník, inštalatér, maliar, atď.). Ak je vaša nemčina dobrá, môžete sa zamestnať priamo pre rakúskeho zamestnávateľa. Ak jazykovo zdatní nie ste, môžete sa pridať ku skupine slovenských remeselníkov. Komunikovať s klientom bude niekto iný a vy si len budete robiť svoju robotu.

Pokiaľ ide o iné odborné profesie, na obsadenie voľných pracovných miest sú kladená vyššie nároky. Nevyhnutným predpokladom pre získanie takejto práce je okrem potrebného vzdelania samozrejme nemčina, a často aj prax v odbore.

Nemecký jazyk

U niektorých profesií môže postačovať zvládnutie nemeckého jazyka na bežnej komunikatívnej úrovni (u niektorých profesií, napr. programátor môže byť dokonca dôležitejší anglický jazyk), iné si vyžadujú vysokú úroveň, so zvládnutím odbornej terminológie. Potrebná úroveň vždy závisí od požiadaviek konkrétneho zamestnávateľa Ak ide o voľné pracovné miesta, o ktoré je veľký záujem, je vždy výhodou byť lepší, ako sú minimálne požiadavky.

Vzdelanie

Pri reakcii na pracovné ponuky v Rakúsku na obsadenie kvalifikovaných pozícií je vzdelanie veľmi dôležité. Samozrejmosťou je mať potvrdenie o vzdelaní oficiálne preložené do nemeckého jazyka.

Kvôli odlišnostiam vo vzdelávacom systéme je dôležité takisto uznanie kvalifikácie (diplomov, resp. vysvedčení), teda či je úroveň vzdelania získaného na Slovensku adekvátna rakúskej úrovni.

Otázkami uznávania vzdelania sa zaoberajú National Academic Recognition Information Centres (NARIC).

Prax

Niektoré odborné pracovné ponuky v Rakúsku môžu byť určené, prípadne dostupné aj pre absolventov, častejšie sú ale vyžadované skúsenosti v odbore. Je preto dobré mať referencie od predchádzajúcich zamestnávateľov.

Výhodu a väčšiu šancu na získanie práce máte, ak je o vašu kvalifikáciu zo strany rakúskych zamestnávateľov veľký záujem. Ten je napríklad o odborníkov v IT (programátori, analytici, systémový inžinieri a pod.), ale aj o zdravotníkov (lekári, ošetrovateľky atď.).

Ako sa uchádzať o zamestnanie

Ak ste už našli pracovnú ponuku o ktorú máte záujem, na uvedený kontakt by ste mali poslať svoj životopis a motivačný list, napísaný samozrejme v nemeckom jazyku.
Prílohou môžu byť podľa požiadaviek zamestnávateľa aj oficiálne nemecké preklady potvrdení o vašom vzdelaní, prípadne iné dokumenty. Mali by ste byť pripravení na to, že pracovné pohovory môžu prebiehať vo viacerých kolách a od podania žiadosti o zamestnanie po jeho získanie môže prejsť niekoľko týždňov, dokonca aj mesiacov. Všetko, samozrejme, závisí od typu pozície, o ktorú sa budete uchádzať.

Vaše povinnosti, ak chcete v Rakúsku pracovať

Na vstup do krajiny ani na pobyt nepotrebujú občania Slovenskej republiky víza a ani povolenie. Podmienkou pre stály pobyt je však finančná sebestačnosť, preukázanie sa potvrdením o zamestnaní, prípadne dôkaz schopnosti získať zamestnanie do pol roka. Táto podmienka slúži na zamedzenie zneužívania sociálneho systému. Povinné je mať zdravotné poistenie.

Prihlásenie sa na pobyt

Máte zabezpečené zamestnanie v Rakúsku? Ak neplánujete bývať na Slovensku a za prácou za hranice len dochádzať, nevyhnete sa povinnosti prihlásiť adresu miesta svojho pobytu. Prihlásiť sa musíte na oddelení evidencie občanov na polícii, obecnom, alebo obvodnom úrade do 3 dní od trvalého usadenia sa. Prihlasuje sa odovzdaním prihlasovacieho lístka – Meldezettel. Do 3 dní treba nahlásiť každú zmenu bydliska. Za tento úkon sa platí.

Po prihlásení vám bude pridelené osobné registračné číslo. Nájdete ho na vašom potvrdení o registrácii – Meldebestätigung.

Pracovná zmluva

Pri nástupe do zamestnania sa rovnako ako na Slovensku uzatvára pracovná zmluva. Zvláštnosťou ale je, že v Rakúsku nemusí mať iba písomnú formu, ale môže byť uzatvorená aj ústne. V takom prípade ale musí vystaviť zamestnávateľ zamestnancovi pracovnú kartu.

Ako a kde hľadať zamestnanie v AT

Vďaka internetu si môžete hľadať zamestnanie ešte zo Slovenska. Pracovné ponuky môžete sledovať na rakúskych stránkach, napríklad www.stepstone.at, alebo na slovenských, napríklad na stránke EURESu.

Môžete využiť aj niektorú zo slovenských pracovných agentúr, ktoré sprostredkovávajú zamestnanie v zahraničí. Ich zoznam nájdete na tejto stránke.

Možností ako nájsť voľné pracovné miesta je však omnoho viac, preto si určite prečítajte samostatný článok, v ktorom nájdete takmer všetky spôsoby, akými sa dá práca v Rakúsku nájsť.

Aktualizované: Update 27. 6. 2016


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: