Práca v Rakúsku jednoduchšia pre ďalšie profesie

Praca v Rakúsku - vlajka01.07.2008 – Od 1.júla sa rozšíril počet profesií, pre ktoré je v Rakúsku získanie práce oveľa jednoduchšie. Dôvodom je nedostatok kvalifikovaných pracovníkov v týchto oblastiach na rakúskom pracovnom trhu.

Jedná sa už o druhý takýto krok zo strany Rakúska. K 50 profesiám, ktorým sa zjednodušil prístup na pracovný trh od 1. januára 2008 sa pridalo ďalších 15. Spolu to znamená 65 zväčša, no nie len remeselných kvalifikácií. Pre tieto profesie by získanie práce v Rakúsku nemalo byť väčším problémom.

Podmienky pre zamestnanie

Naďalej si práca v Rakúsku vyžaduje pracovné povolenie a aj napriek tomu, že sú ľudia s uvedenou kvalifikáciou v Rakúsku žiadaný, nemajú v tomto smere výnimku.

Aj pre nich platí, že ak ich chce zamestnávateľ zamestnať, musí požiadať o pracovné povolenie, ktoré je vydané len vtedy, ak nie je možné uvedené pracovné miesto obsadiť z vlastných – rakúskych zdrojov. Získanie pracovného povolenia by však malo byť takmer automatické.

Pre kladné vybavenie žiadosti je potrebné doložiť potvrdenie o kvalifikácii a to úradne overeným prekladom dokladu o ukončení vzdelania v konkrétnej oblasti.

Tu nájdete zoznam všetkých 15 profesií (PDF v nemčine).

Práca v Rakúsku bez povolenia – v nedohľadne

Aj keď Rakúsko postupne zjednodušuje prístup na svoj pracovný trh, jeho úplného otvorenia sa s najväčšou pravdepodobnosťou dočkáme až s koncom prechodného obdobia.

Zobraziť celý archív krátkych správ


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.