Práca v Nemecku pre absolventov VŠ

Práca v Nemecku01.01. 2009 Nemecko si uvedomuje, že trpí nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov, preto sa rozhodlo urobiť opatrenia, ktoré by mali tento problém vyriešiť. Jedným z nich bolo zjednodušenie získania práce pre elektrotechnikov a mechanikov platné už od novebmra 2007.
Ďalšie vstúpilo do platnosti 1. januára 2009.

Od tohto dátumu je práce v Nemecku výrazne dostupnejšia absolventom vysokých škôl a univerzít. Toto opatrenie sa týka uchádzačov o prácu z krajín, ktoré vstúpili do Európskej Únie v roku 2004, teda aj zo Slovenska.

Zjednodušenie procedúry spočíva v tom, že pri uchádzačovi s vysokoškolským diplomom sa už nebude skúmať, či je pracovné miesto, o ktoré sa uchádza možné obsadiť zamestnancom z Nemecka.

Aj takýto uchádzači sú však stále povinný žiadať o pracovné povolenie a na jeho vystavenie musia splniť všetky podmienky.
Vďaka zrušeniu potreby skúmať nemecký pracovný trh sa však celý proces spracovania žiadosti výrazne urýchli.

Čo sa týka nekvalifikovaných pracovníkov, pre tých je práca v Nemecku zatiaľ stále obmedzená a to s veľkou pravdepodobnosťou až do roku 2011.

Zobraziť celý archív krátkych správ


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.