SkyEurope končí, čo bude ďalej?

34 Shares

Lecné letenky do Londýna07.09.2009 – Nízkonákladová letecká spoločnosť SkyEurope vyhlásila bankrot. Od 1.9.2009 zrušila všetky svoje lety a prestala predávať letenky. Na webovej stránke spoločnosti nájdete nápis „SkyEurope pozastavilo svoju prevádzku“. Kto pomôže cestujúcim, ktorí si kúpili letenky a ako sa dostať tam, kam SkyEurope lietala?

Niet pochýb o tom, že za roky svojho pôsobenia si letecká spoločnosť SkyEurope Airlines získala množstvo priaznivcov. Ponúkala letenky za veľmi priaznivé ceny a ešte donedávna na rozdiel od iných nízko nákladových leteckých spoločností prepravovala až 20kg zapísanej batožiny zadarmo. Lacné letenky okrem Bratislavy priniesla aj na východ Slovenska, keď spojila s Veľkou Britániou aj Poprad a Košice. Aj napriek obľube mala letecká spoločnosť finančné problémy, ktoré vyústili do bankrotu.

Mám letenky od SkyEurope, čo s nimi?

Asi najhoršie dopadli cestujúci, ktorí sa o bankrote SkyEurope dozvedeli na letisku, čakajúc na svoje lety. Tí sú však už šťastne doma a problémy skôr riešia tí cestujúci, ktorí si od spoločnosti kúpili letenky na najbližšie mesiace.

Ryanair ponúka letenku za 20 eur alebo libier

Nízko nákladová letecká spoločnosť Ryanair ponúka pre cestujúcich, ktorí majú zakúpené letenky od SkyEurope tzv. „Skyeurope záchranné cestovné“. Jednosmerná letenka stojí 25 eur/libier a platí pre určené destinácie z a do Bratislavy. Z Anglicka sa takto dajú kúpiť letenky na linky Bratislava – Londýn-Stansted (SkyEurope lietal na letisko Londýn-Luton) a Bratislava – Liverpool.

Letenky od leteckej spoločnosti Wizz Air za 30 eur

Záchranu pre cestujúcich pripravila aj letecká spoločnosť Wizz Air. Na svojich stránkach ponúka oveľa viac letov ako Ryanair, avšak vzhľadom na to, že nelieta do Bratislavy a Viedne, lety do týchto destinácií presmerováva na letisko v Budapešti. Cena jednosmernej letenky je 30 eur a je potrebné ju rezervovať do 15.9.2009.

Ďalšia pomoc pre cestujúcich

Okrem týchto leteckých spoločností ponúka pomoc aj české nízkonákladové aerolinky SmartWings a České aerolinie. Telefonické linky na pomoc cestujúcim zriadil internetový predajca leteniek Pelikan.sk a cestovná kancelária Satur.

Aj keď „pomocné ponuky“ leteckých spoločností sú určite zaujímavé, oplatí sa overiť si za koľko predávajú obyčajené letenky. Obyčajná letenka v akcii, môže byť nakoniec ešte lacnejšia.

Ako získať späť peniaze za letenky?

Z toho, čo uvádza letecká spoločnosť SkyEurope na svojej webovej stránke, výhodu majú tí, ktorí za letenky platili kartou. V ich prípade je šanca získať peniaze za letenky späť. V banke, ktorá platobnú, alebo kreditnú kartu vydala je potrebné uplatniť reklamáciu a to najneskôr do 120 dní od dátumu letu. Treba však počítať s tým, že vrátené peniaze môžu prísť na účet aj o pol roka.

Ako ďalej uvádza spoločnosť, finančná náhrada pri inom spôsobe platby nemusí byť možná.

Možnosti náhrady za SkyEurope

Čo sa týka Bratislavy, lacné letenky do Anglicka a iných destinácií je možné kúpiť u leteckej spoločnosti Ryanair, ktorá prevádzkuje z Bratislavy množstvo letov. Iná situácia je na východe Slovenska (letiská Poprad a Košice), kde SkyEurope prakticky nemal konkurenciu. Náhradou za zrušené lety sa môžu stať autobusové linky. Prípadne je možné využiť lety z letísk v Maďarsku (Budapešť), alebo v Poľsku (Krakow, Katowice).

A čo bude ďalej?

Je otázne, či sa obnovia lety z Košíc do Londýna a Manchestru, letisko v Poprade však má vážny záujem o to, aby lety do Londýna začala prevádzkovať niektorá z iných leteckých spoločností. Zaujímavé bude tiež sledovať, ako Ryanair v Bratislave zareaguje na to, že je ako low cost bez konkurencie. Či zvýši ceny, alebo počet letov … … alebo vstúpi na slovenský trh nová nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá aspoň čiastočne vykryje zrušené lety SkyEurope.

Zobraziť celý archív krátkych správ


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


34 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: