Rakúsko – ponuka práce v Rakúsku

55 Shares

Možností, akými sa dá hľadať brigáda, alebo práca v Rakúsku je niekoľko. Voľné pracovné miesta je možné hľadať online, alebo offline, pričom obidva spôsoby sa viac-menej prekrývajú.

Ponuka práce v Rakúsku na internete

Veľkou výhodou internetu je to, že si môžete hľadať prácu v Rakúsku ešte kým ste na Slovensku.

Môžete na to využiť:

  • stránky rakúskeho úradu práce,
  • stránky personálnych agentúr,
  • veľké pracovné portály,
  • stránky novín a časopisov a pod.

Úrad práce v Rakúsku

Úrad práce v Rakúsku sa nazýva Arbeitsmarktservice Österreich a má skratku AMS. Tak ako na Slovensku, tak aj tu sa úrad práce snaží pomôcť pri hľadaní zamestnania. On-line ponuka práce v Rakúsku sa nachádza na webových stránkach úradu práce AMS. Na vyhľadávanie pracovných ponúk slúži tzv. eJob-Room. Ponuka práce je veľmi bohatá.

Voľné miesta inzerované v tlači

Na internete môžete nájsť aj voľné miesta, ktoré boli inzerované v printových médiách. Nájdete ich na webových stránkach novín – celoštátnych, alebo regionálnych denníkov, napríklad:

Pracovné ponuky môžete nájsť aj na stránkach časopisov.

Pracovné agentúry

Ponuka práce v Rakúsku - agentúryPrácu v Rakúsku vám môžu sprostredkovať aj pracovné (personálne) agentúry. Majú svoje „kamenné pobočky“, ale v dnešnej dobe sa nezaobídu bez webovej prezentácie. Na internete zverejňujú pracovné miesta a zvyčajne sa môžete na ich stránkach aj zaregistrovať, prípadne vložiť svoje CV do ich databázy. Medzi významné pracovné agentúry patrí napríklad aj u nás dobre známy Trenkwalder, či Manpower s pobočkami po celom Rakúsku.

Pracovné portály a vyhľadávače

Široká ponuka práce v Rakúsku je aj na pracovných portáloch. Väčšina z nich umožňuje veľmi detailné vyhľadávanie pracovných ponúk, nastavenie si agenta, ktorý sleduje pracovné ponuky podľa vami zvolených kritérií, a dáva tiež možnosť vložiť životopis do databázy, ktorú môžu prehľadávať zamestnávatelia. Pracovné portály môžu byť len rakúske, alebo môžu byť medzinárodné, pokrývajúce takmer celý svet. Príkladom pracovných portálov je napríklad:

www.stepstone.at, alebo

www.jobcenter.at.

Zo slovenských webov nájdete voľné pracovné miesta napríklad na Profesii. Inzerujú tam rakúsky zamestnávatelia, ale tiež slovenské pracovné agentúry, ponúkajúce napríklad aj prácu opatrovateľky.

Firemné webové stránky

Okrem ponuky svojich tovarov a služieb väčšina firiem ponúka na svojich webových stránkach aj zamestnanie. Tieto pracovné ponuky často nájdete aj inde na internete, ale ak máte záujem o prácu v konkrétnom podniku, alebo odvetví, určite sa oplatí navštíviť webové stránky konkrétnej firmy, alebo vedúcich firiem v odvetví.

Práca cez sociálne siete

Na získanie zamestnania je možné využiť aj sociálne siete. Keď cez Facebook dáte priateľom vedieť, že si hľadáte prácu v Rakúsku, možno vám niektorý z priateľov pomôže, alebo tú správu posunie ďalej a pomôže vám priateľ vášho priateľa, ktorého ani nemusíte osobne poznať.

Využiť môžete aj portál LinkedIn na zverejnenie svojho profesijného profilu a udržiavanie pracovných kontaktov.

Hľadanie práce v Rakúsku offline

Ako bolo spomenuté na začiatku, niektoré zdroje pracovných ponúk sa prekrývajú. To znamená, že pri osobnej návšteve pobočky pracovnej agentúry by ste mali mať k dispozícii tie isté pracovné ponuky, ktoré ká agentúra zverejnené na svojich webových stránkach. To isté by malo platiť aj pre noviny. Jednoduchšie je v tomto prípade samozrejme využiť internet.

Aj reálny svet však prináša niekoľko možností.

  • Ak si napríklad hľadáte prácu ako predavačka, môžete nájsť ponuky na zamestnanie vylepené na výkladoch obchodov. Podobným spôsobom ponúkajú prácu aj bary, kaviarne, alebo reštaurácie.
  • Ďalšou možnosťou je osobne navštíviť firmu, alebo prevádzku a opýtať sa na prácu. Takisto je možné „naslepo“ poslať životopis a motivačný list firmám, ktoré pôsobia v oblasti, v ktorej si hľadáte zamestnanie.
  • Ak už v Rakúsku pracujete, je dobré si budovať širokú sieť kontaktov. Priatelia a známy vám môžu neskôr pomôcť, keď budete chcieť zmeniť zamestnanie.

Ak máte o prácu v Rakúsku, oplatí sa pri jej hľadaní využiť čo najviac možností. Šance na úspech sa tým mnohonásobne zvýšia.

Možnosti hľadania práce pre opatrovateľky v Rakúsku nájdete na stránke, ktorá sa venuje tejto téme podrobnejšie.

 


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


55 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: