Prestávky (breaks)

V každom zamestnaní máte právo na prestávku, záleží však na zamestnávateľovi, akým spôsobom ich zorganizuje. Počas ôsmich hodín práce budú prestávky minimálne dve. Jedna je spravidla dlhšia, najčastejšie 30 minút, ostatné trvajú 10 alebo 15 minút. Existujú zamestnávatelia, ktorí vám všetky prestávky zaplatia, t. j. strávite v práci 8 hodín a máte ich celé zaplatené. Vo väčšine firiem však 30-minútovú prestávku zaplatenú nemáte a strávite teda v práci osem a pol hodiny. Na prestávky sa buď chodí v presne stanovenom čase, alebo tam, kde sa práca nesmie prerušiť, sa pracovníci počas prestávok striedajú. Ak vás nemá kto vystriedať, môžete sa na prestávku dostať až dve hodiny neskôr.

« Pracovný čas a zmeny (shifts) (predchádzajúca strana)
» Dovolenka (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 3. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Práca v zahraničí (Anglicku)


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.