Dovolenka

Ak pracujete 40 hodín týždenne, zamestnávateľ vám musí poskytnúť na jeden rok minimálne 28 dní platenej dovolenky (annual leave), čo je to približne dva a tretina dňa za odpracovaný mesiac. Pre prácu na čiastočný úväzok platí alikvotná časť. Je na zamestnávateľovi, či do tohto minima zahrnie aj štátne sviatky. S odpracovanými rokmi sa počet dní dovolenky môže ale nemusí zvyšovať.

Dovolenka sa spravidla neprenáša do ďalšieho roka. Ak si ju nestihnete vyčerpať, prepadne vám. Je ale dôležité poznamenať, že dátum, dokedy je možné si dovolenku vybrať, nemusí byť 31. december, ale častejšie to býva 31. marec. Ak rozväzujete pracovný pomer, nevyčerpané dni dovolenky by vám mali byť zaplatené. V pracovnej
zmluve by malo byť presné vymedzenie podmienok.

Čo najskôr po tom, ako sa zamestnáte, je dobré zistiť, aká je situácia so žiadosťami o dovolenky. Ak na jeden deň môže byť pridelený len malý počet dovoleniek, počítajte s tým, že termíny v lete alebo okolo Vianoc budú viac ako pol roka dopredu obsadené. Zamestnávateľ má navyše právo ovplyvniť termín vašej dovolenky.

(doplnené, aktualizované)

« Prestávky (breaks) (predchádzajúca strana)
» Dochádzanie do práce (commuting) (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 3. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Práca v zahraničí (Anglicku)


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.