Nemčina pre opatrovateľky v Rakúsku a Nemecku

51 Shares

Aj keď práca opatrovateľky stojí na fyzickej starostlivosti o klienta, nevyhnete sa pri nej ani komunikácii s ním. Či už aby zistila čo potrebuje, povedala mu, čo budú robiť, alebo mu jednoducho robila spoločnosť. Rozprávať sa obvykle musí aj s jeho príbuznými, jednak aby ich informovala o stave a situácii, ale napríklad aj preto, aby si vedela dohodnúť obojstranne vyhovujúce podmienky spolupráce. V susednom Rakúsku a v Nemecku je, samozrejme potrebné ovládať nemčinu.

Kurzy pre opatrovateľky

Jazykový kurz je oproti iným možnostiam, ako sa naučiť nemecký jazyk finančne náročnejší. Takisto je náročnejší aj časovo, lebo si vyžaduje dochádzanie do učebne.

Na druhej strane je výhodou kurzu oproti samoštúdiu dohľad lektora a jeho spätná väzba. Tá môže napríklad zabrániť vytvoreniu zlých návykov, predovšetkým vo výslovnosti. Pozitívom je tiež možnosť interakcie v cudzom jazyku s inými ľuďmi. Nezanedbateľná je aj motivácia ku štúdiu, založená buď na tom, že nechceme pred ostatnými vyzerať ako neschopní, alebo na tom, že keď sme si za kurz zaplatili, mali by sme ho naplno využiť.

Ďalším, nezanedbateľným prínosom, ktorý môže mať navštevovanie jazykového kurzu, aj keď priamo nesúvisí s jazykom je to, že umožňuje získať osobné kontakty, ktoré sa môžu hodiť v budúcnosti pri hľadaní práce, alebo riešení problémov.

Organizovaniu jazykových kurzov zameraných na slovnú zásobu potrebnú pri opatrovaní sa venujú napríklad spoločnosti, ktoré organizujú opatrovateľské kurzy.

Nemecký jazyk pre opatrovateľky pre samoukov

Jazykové učebnice pre samoukov predstavujú cenovo nenáročný spôsob ako sa naučiť a zdokonaliť komunikovať v cudzom jazyku (rozšíri sa slovná zásoba zdokonalí gramatika). Výhodou je aj možnosť učiť sa kdekoľvek a kedykoľvek, podľa toho, kedy máme čas a chuť (problém je, ak chuť nemáme:-)). Súčasťou učebníc sú zvyčajne aj CD s nahratými zvukovými súbormi v MP3 formáte. Vďaka tomu si podľa toho čo vám viac vyhovuje môžete vybrať, či si budete vety a slovíčka čítať, alebo ich budete počúvať. Ideálna je samozrejme kombinácia obidvoch prístupov.

Učebnice na trhu

Publikácií s názvom Nemčina pre opatrovateľky je na knižnom trhu hneď niekoľko. Okrem učebných textov v nich nájdete aj cvičenia, a gramatické prehľady, niektoré sú vhodne doplnené aj obrázkami. U niektorých si je možné pozrieť aj ukážku v PDF.

Kniha nemčina pre opatrovateľkyUčebnica vydavateľstva BM Centrum, s.r.o. je určená pre začiatočníčky, ale aj pokročilé študentky. Má formát A4 a 62 strán. Pozostáva z teoretickej časti, praktickej časti a pracovného zošita. Je možné ju kúpiť spolu s CD s audio nahrávkami, alebo zvlášť. Samostatne je možné kúpiť aj CD. Obsahuje bežné frázy a témy od návštevy lekára a opatrovanie, cez cestovanie, príchod do rodiny a podobne, až po prípravu jedla, bývanie, či rodinu.

Kniha spolu s CD v online kníhkupectve

Nemecký jazyk pre opatrovateľky - knihaUčebnicu vydavateľstva Eastone Books môžu takisto využiť začiatočníci aj pokročilí. Na 248 stranách formátu A5, pokrýva všetky bežné témy a činnosti ako je starostlivosť o klienta, varenie, nakupovanie, atď. Súčasťou knihy je aj CD s nahrávkami v MP3 formáte.
Ukážku knihy vo formáte PDF je na stiahnutie na stránke vydavateľstva

Kniha s MP3 CD v online kníhkupectve

Nemčina pre opatrovateľkyUčebnica vydavateľstva Praxide je určená predovšetkým pre začiatočníkov. Má 154 strán formátu A4 a jej súčasťou sú aj nahrávky dialógov a viet na CD, nahovorené Nemkou.
Na webovej stránke vydavateľstva je k dispozícii na stiahnutie ukážka knihy v PDF formáte.

Kniha s CD v online kníhkupectve

Kniha a CD s nemčinou pre opatrovateľkyUčebnica vydavateľstva Hemisféry je praktického vreckového formátu, veľkosti klasického obalu na CD (14,5 x 12,5 cm). Má 146 strán, plus 30 strán z hrubšieho papiera, ktoré sa dajú z knihy vytrhnúť a mať vždy po ruke napríklad v peňaženke. Na každej strane sú po dve kartičky (spolu 60) s obrázkom a praktickou vetou, na prednej strane v nemčine a na zadnej v slovenčine. Súčasťou knihy je aj CD s viac ako 90 minútami nahrávok. Okrem pomoci pri zdokonaľovaní sa v cudzom jazyku publikácia obsahuje aj veľké množstvo užitočných rád a tipov, pre začínajúce opatrovateľky. Poradí, ako zvládnuť konfliktné situácie (ktorej sa pri 24 hodinovej starostlivosti nedá vyhnúť), ako reagovať na kritiku, ako predísť syndrómu vyhorenia, či zabrániť neprimeranému využívaniu zo strany klienta.
Učebnica si vyžaduje, aby mala čitateľka zvládnuté základy z jazyka.

Kniha s CD v online kníhkupectve

Väčšinu kvalifikovaných profesií nie je možné vykonávať, bez toho aby ste ovládali cudzí jazyk. Platí to, samozrejme, aj pre opatrovanie, pričom vyššia úroveň zvládnutia jazyka môže znamenať aj vyššiu odmenu za prácu.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


51 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: