Sarkana: Moje začiatky v UK (6.) – ako si udržať lepšiu prácu

0 Shares

Ak sa dostanete do fabriky a k lepšej práci tak musíte dodržiavať určité nepísané pravidlá!!!

  • Každého srdečne zdraviť a ukazovať, aký ste happy, že u nich pracujete
  • Nikdy neukázať, že ste unavená, nevyspatá a že vás tá práca nebaví
  • Vždy sa podpísať pri príchode a odchode (je to aj z bezpečnostného dôvodu)
  • POZOR ak máte tri striky máte výhadzov
  • Nikdy nemeškať alebo neprísť na zmenu. Ak nemôžete (ste chorá), zavolať 3 hodiny pred začatím zmeny. Ak je to ranná zmena, máte smolu
  • Ak si získate humorom ľudí okolo seba máte v nich oporu
  • Pomáhať ostatným, ak vidíte, že nestíhajú alebo majú problémy/raz aj vy budete potrebovať pomoc
  • Ak si nejaké náčinie k práci požičiate tak ho aj vrátiť
  • Netelefonovať počas pracovnej zmeny a nebaviť sa s ostatnými ak ide okolo supervízor
  • Ak niečomu nerozumiete nevešať to na nos supervízorovi, nenápadne požiadajte o vysvetlenie svojich kolegov, lebo potom si supervízor všimne, že ste nechápavý

Mne sa napríklad stalo, že nikto nevedel, že polovičku, čo mi vravia nerozumiem. Napríklad pred zmenou sme mali porady, kde sa rozdeľovalo, kto bude pracovať na akom stroji. Vtedy som bola veľmi vnímavá, a pomohla mi skôr gestikulácia ako reč. Vždy som sa tvárila sebavedomo, ok, all right, yes I do it. Až si supervízorka vôbec nevšimla, že neviem anglicky.

A raz prišla inšpekcia s Landroveru a ten naj šéf so svojou skupinou sa zastavili pri mojom stroji. Dal mi otázku a ja som mala desiatim kravatárom povedať, že keď mám chybný tovar a si všimnem že ich je viac ako 3 tak mám, zavolať settera a zastaviť produkciu. Povedala som to krásne a stručne čistou angličtinou. A potom som to ukončila: Predsa nechceme zbytočne minúť materiál na chybný tovar, určený na odpad.“
ZÁZRAK. Šéfino sa zdal spokojný, a na druhý deň mi pred zmenou a pred ostatnými poďakoval za skvelú reakciu a správnu odpoveď. A že firma dostala obnovený kontrakt. Vtedy som bola na seba hrdá. Prečo som sa vrátila na Slovensko? Keď som bola na polceste ku kontraktu? K tomu sa ešte dostaneme.

Ďalšie pravidlo: Nesnívajte, berte do úvahy fakty.
Nesnívajte, že budete pracovať vo svojom fachu, alebo neberte do úvahy vaše vyššie vzdelanie. Ja som bola doma grafik a tam by som nemala šancu aj keď mám svoje portfólio. V prvom rade je dôležité sa vyvíjať jazykovo a momentálne dbať o prežitie. Učiť sa anglicky, chodiť tam na angličtinu alebo urobiť si kurz znovu, na svoj fach si urobiť vzdelanie. Možno až potom uznajú vašu kvalifikáciu. Väčšiu šancu majú vaše deti, ak si urobia školy priamo tam v UK. Indické, Pakistánske, kurdské, ghanské komunity tam majú výhody Angličana až druhá generácia.

V UK vás prekvapí zmes rôznych národov, každý si tam musel vyšľapať svoju cestičku. Nikto to tam nemal ľahké. Obdivujem toleranciu Angličanov, aj chápem ich rezervovanosť. O diskriminácii tam nemožno hovoriť a vy sa musíte naučiť prijať celú komunitu okolo seba. Ja som žila v černošskom gete, v dome Ghančanov, ja som tam svietila svojou bielobou. Mala som ich rada, suseda som budila na ranné modlenie, spoliehali sa na mňa, prijali ma medzi seba. Oni moslimovia a ja kresťan, nemali sme spory. Ja som plakala keď som odchádzala aj oni. Budú mi chýbať.

Autor: Sarkana Pridané: 31.03.2008

Pokračovanie príbehu:

Sarkana: Moje začiatky v UK (7.): Moje dôvody na návrat domov


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: