Angličtina – listening – počúvanie angličtiny, texty

0 Shares

… čo všetko sa dá v angličtine počúvať

Anglická výslovnosť - počúvanie angličtinyV prvej časti článku ste sa dozvedeli tri cesty, ako môžete zlepšovať svoju schopnosť rozumieť angličtine. Všetky tri sú dôležité, ale tretia je najdôležitejšia. Počúvať, počúvať, počúvať…

Počúvanie hovorenej angličtiny

V nasledujúcom texte nájdete inšpiráciu, kde všade sa dá nájsť po anglicky hovorené slovo.

Počúvajte texty piesní

Určite je príjemné učiť sa počúvaním svojej obľúbenej kapely. Možno vás tiež poteší zistenie, o čom vlastne váš obľúbenec spieva. Skúste najprv počúvať a sami rozoznať jednotlivé vety v texte. Ak vám to nejde, na internete si môžete text nájsť, vytlačiť ho a potom pri počúvaní čítať. Možno vás prekvapí, že už po pár počutiach si budete pieseň v angličtine pospevovať aj bez čítania.

(Tip: Texty nájdete, ak si zadáte do vyhľadávača napr. Googlu názov piesne a slovíčko lyrics)

Počúvajte televízne kanály v angličtine (môžete aj pozerať :))

Ak máte satelitný príjmač, nemali by ste mať problém nájsť obrovské množstvo staníc vysielajúcich v angličtine. Ak máte káblovú televíziu, pravdepodobne budete počuť angličtinu len na spravodajskom kanáli. No aj ak máte len príjem základných slovenských staníc, ale váš televízor podporuje DUAL (prepínanie originálneho a dabovaného zvuku) máte možnosť si svoju angličtinu vylepšiť. Sledovanie argentínskych telenoviel vám v tom ale nepomôže :).

Sledujte filmy na DVD

Je to podobné, ako sledovanie filmov v televízii, ale DVD ponúka tiež možnosť zapnúť si k originálnemu zvuku v angličtine aj anglické titulky. Ďalšou výhodou je, že ak ste nejakú vetu nezachytili, môžete sa k nej rýchlo vrátiť a vypočuť si ju ešte raz.

Počúvajte rádiá vysielajúce v angličtine.

Ak si myslíte, že na Slovensku žiadne rádio v angličtine nevysiela, máte pravdu len čiastočne. Na frekvencii FM 94,2 MHz vysiela rádio RTI. Toto rádio vysiela v angličtine vo večerných a nočných hodinách. Na nešťastie jeho signál pokrýva len časť stredného a východného Slovenska. Ak ste pripojený na internet, môžete toto rádio počúvať on-line na celom Slovensku. Takisto môžete počúvať on-line vysielanie aj iných rádií vysielajúcich po anglicky, napr. britského BBC.

Počúvajte podcasty

Pýtate sa, čo je to „podcast“? Je to obyčajný MP3 súbor ktorý si môžete prehrať na počítači, alebo na osobnom MP3 prehrávači. Audio súbor najčastejšie obsahuje nahratý rozhovor, alebo čítaný text. Nás samozrejme zaujíma angličtina a práve podcastov v angličtine existuje najviac. Podcasty sa dajú stiahnuť z internetu a ich výhodou je, že si môžete vyberať tie témy, ktoré vás zaujímajú. Ďalšou nespornou výhodou je, že ich so svojim MP3 prehrávačom môžete počúvať hocikde a hocikedy. Ide o zaujímavú formu učenia sa angličtiny, preto sa podcastom budeme ešte venovať podrobnejšie.

To bolo niekoľko najprístupnejších možností na počúvanie angličtiny, kým ste ešte na Slovensku. Ak budete počúvať to čo vás zaujíma, udržíte si motiváciu. Nezabudnite však aj na rozširovanie svojej slovnej zásoby a zdokonaľovať anglickej výslovnosti

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Jazyk“?

  • Štyri cesty, ktoré vám pomôžu zvládnuť angličtinu čo najrýchlejšie,
  • Tipy na rôzne pomôcky pre štúdium anglického jazyka,
  • Postrehy súvisiace s učením sa angličtiny.

Všetky články v sekcii „Anglický jazyk – angličtina“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: