Francúzsko – práca už bez povolenia

Práca vo Francúzku - vlajka01.07. 2008 Láka vás práca vo Francúzsku? V krajine s bohatou kultúrou, kvalitným vínom a stovkami druhov lahodných syrov? Od 1.júla 2008 by ste s tým nemali mať žiaden problém.

Francúzsko podľa vzoru väčšiny krajín pôvodnej EU úplne otvorilo svoj pracovný trh pre pracovníkov z východoeurópskych krajín, ktoré pristúpili do EÚ v roku 2004.

Od tohto termínu si už práca vo Francúzku nevyžaduje pracovné povolenie a dokonca si je možné preniesť do Francúzka aj poberanie podpory v nezamestnanosti počas hľadania práce.

Francúzsko však nie je také otvorené ku každému. Zrušenie pracovného povolenia platí pre krajiny A8 (Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Slovinsko a Slovensko), avšak Bulharsko a Rumunsko si na tento krok budú musieť ešte nejaký čas počkať.

Krajiny EÚ, ktoré ešte pre Slovákov neotvorili pracovné trhy

Obmedzený prístup na svoj pracovný trh si z pôvodných krajín EÚ ponechali ešte štyri krajiny. Obmedzená je práca v Rakúsku, Nemecku, Belgicku a Dánsku, pričom posledné uvedené Dánsko svoje pracovné obmedzenia postupne uvoľňuje a práve ono by malo s najväčšou pravdepodobnosťou nasledovať Francúzsko. V blízkej dobe prisľúbilo otvorenie pracovného trhu aj Belgicko.

Zobraziť celý archív krátkych správ


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.