Práca vo Švajčiarsku: Znovu zavedené obmedzenia

Od 1. mája minulého roku Švajčiarsko konečne umožnilo Slovákom naplno a bez obmedzení využívať právo voľného pohybu osôb. Toto právo patrí medzi základné výhody, ktoré sme získali vstupom do EÚ. Prešiel od vtedy však len jeden rok a obmedzenia zo strany Švajčiarska sú späť.

Obmedzený počet povolení na pobyt vo Švajčiarsku

Švajčiarsko sa snaží obmedziť počet prisťahovalcov, čo chce dosiahnuť obmedzením počtu vydávaných povolení na pobyt. Od 1. mája tohto roku preto platí limit 2000 povolení na rok. Netýka sa však občanov všetkých krajín Európskej únie, ale len Slovákov a občanov ďalších siedmich východoeurópskych krajín, ktoré vstúpili do EÚ spolu so Slovenskom (Česká republika, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Poľsko a Slovinsko).

Nejedná sa o zavedenie pracovného povolenia, alebo pracovných víz. Ale pretože práca vo Švajčiarsku sa môže vykonávať až po získaní povolenia na pobyt, ak ho nezískate, aj keď pracovné víza nepotrebujete, jednoducho nemôžete začať pracovať.

Aj napriek tomu, že záujem o prácu vo Švajčiarsku zo strany Slovákov nie je až taký veľký, ako záujem o prácu v iných krajinách Európskej únie, napríklad v Nemecku, Rakúsku, Veľkej Británii, či Českej republike, jedná sa o obmedzenie, ku ktorému už po siedmich rokoch členstva Slovenska v EÚ dôjsť nemalo.


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.