7 dôvodov, prečo pracovať v Anglicku

8 Shares

Keď chcete pracovať v zahraničí, musíte si najprv vybrať krajinu. Len v Európe je ich niekoľko desiatok a každá z nich je niečim iná. V tomto článku sa pozrieme na to, čo vám, ako uchádzačovi o prácu zo zahraničia, môže ponúknuť Anglicko.

Prečo pracovať v Anglicku

To patrí do Spojeného kráľovstva, ktorého súčasťou je aj Škótsko, Wales, Severné Írsko a ďalšie územia. Aj keď sa väčšina tu spomínaných vecí môže vzťahovať na celé Spojené kráľovstvo, všetky platia predovšetkým pre Anglicko.

Prečo pracovať práve tam? Na to existuje minimálne týchto 7 dôvodov:

1. Malá jazyková bariéra

Aj keď sa v zahraničí dá nájsť práca bez jazyka, vždy je lepšie mať pri odchode do cudzej krajiny zvládnuté aspoň základy jazyka, ktorým sa v nej hovorí. A aký cudzí jazyk sa už dlhé roky ako povinný učia žiaci a študenti na našich základných a stredných školách? Samozrejme, angličtinu.

Len málo študentov a žiakov pokladá cudzí jazyk za dôležitý (čo je škoda), a tak vyzerajú aj ich výsledky. Kto však mal v škole angličtinu aspoň pár rokov, určite sa v nej dokáže aspoň trochu dohovoriť.

Na začiatku síce môže mať každý problém s porozumením, pretože výslovnosť rodených Angličanov je úplne iná ako výslovnosť slovenskej angličtinárky a spolužiakov v triede. To sa ale väčšinou po krátkom čase poddá.

Dostať sa po dlhom nepoužívaní jazyka opäť do formy môže pomôcť aj dobrá učebnica angličtiny pre samoukov s MP3 CD.

2. Svetový jazyk z prvej ruky

Tento dôvod súvisí s predchádzajúcim, lebo sa tiež týka jazyka. Ak by sme mali okrem slovenčiny ovládať iba jeden cudzí jazyk, tým najužitočnejším bude s veľkou pravdepodobnosťou práve angličtina. A existuje lepšia krajina na učenie sa angličtiny ako tá, v ktorej ju počujete na každom kroku, teda Anglicko? V Európe určite nie.

Čo sa týka celého sveta, pre niekoho by to mohli byť USA alebo Austrália, no veľká vzdialenosť a administratívne prekážky pri získavaní pracovného povolenia ich robia omnoho nedostupnejšími.

3. Vysoká minimálna mzda

Práca v Anglicku je, samozrejme, atraktívna aj kvôli peniazom. Aj keby ste tu pracovali na tom najhoršie platenom mieste, máte zo zákona nárok na štátnom garantovanú minimálnu mzdu. Minimálna mzda v Anglicku je približne trojnásobná oproti minimálnej mzde na Slovensku. Nie je úplne najvyššia v Európe, ale patrí do desiatky tých najvyšších.

4. Vysoká priemerná mzda

Nemusíte sa báť ani vtedy, keď sa vás minimálna mzda netýka, pretože máte kvalifikáciu, vďaka ktorej by ste mali zarábať viac, ako len minimálnu mzdu. Aj priemerná mzda vo Veľkej Británii patrí v rámci Európy v medzi tie najvyššie. Drží sa v rebríčku tesne za prvou desiatkou.

5. Lacné a rýchle dopravné spojenie

Existujú len dve západoeurópske krajiny, do ktorých sa dokážete z východného Slovenska dostať za menej ako 3 hodiny. Jednou z nich je Nemecko a tou druhou Veľká Británia.

S Leteckou spoločnosťou Wizzair sa dostanete z Košíc do Londýna za 2 hodiny a 50 minút. A podobne aj z Popradského letiska, na ktoré to nie je až tak ďaleko ani z niektorých stredoslovenských a západoslovenských miest. Navyše najlacnejšie letenky do Londýna sa dajú kúpiť už za necelých 20 eur.

No nie len východ Slovenska je vďaka letom s Wizzair dobre spojený z britskými ostrovmi. Táto spoločnosť lieta do Londýna aj z Bratislavy. Okrem nej lieta z nášho hlavného mesta aj írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair, s ktorou sa môžete pohodlne dostať dokonca na niekoľko anglických letísk. Popri Londýne môžete z Bratislavy letieť aj do:

  • Birminghamu,
  • Edinburghu,
  • Manchesteru,
  • Leedsu a Bradfordu.

Ako vidíte, zo Slovenska sa dokážete dostať do Anglicka ešte rýchlejšie ako do mnohých menej vzdialených krajín. A dokonca často aj za nižšiu cenu.

6. Veľká česko-slovenská komunita

Ak potrebujete pri dlhšom pobyte v zahraničí cítiť kus domova, aj v tom vám Anglicko dokáže vyhovieť. Žijú a pracujú tu desiatky tisíc Slovákov a Čechov, takže stále, aj keď ste skoro 2000 km od domova, môžete byť medzi svojimi.

Najväčšie komunity sú, samozrejme, vo veľkomestách ako je Londýn, Manchester či Sheffield. Veľa našincov však nájdete aj v menších anglických mestách.

V Londýne je dokonca Československá reštaurácia, do ktorej môžete zájsť na čapované české pivo a pripomenúť si tak domov. Aj keď vás v tom možno bude rušiť to, že ho nedostanete polliter, ako sme zvyknutí u nás, ale na pintu :).

7. Rozšíria sa vám obzory

V Anglicku zistíte, ako odlišne sa dá žiť. Jazdou po ľavej strane cesty počínajúc, oddelenými kohútiky na umývadle na studenú a teplú (horúcu) vodu pokračujúc a inými elektrickými zástrčkami nekončiac. Na začiatku vám to všetko možno bude liezť na nervy, ale po čase si zvyknete.

Keď k tomu pridáme rôznorodú zmes kultúr, vďaka množstvu prisťahovalcov, je to akoby ste žili v niekoľkých krajinách naraz.

Dôvodov síce malo byť len sedem, no je tu ešte jeden ktorý stojí za zmienku, aj keď už nie tak ako v minulosti.

8. Libra je silnejšia ako euro

Už to nie je také ako kedysi, keď ste za 1 libru dostali viac ako 60 slovenských korún, čo by boli približne 2 eurá, podľa výmenného kurzu 1:30,123 EUR/SKK. No britská libra je ešte stále silnejšia. Uvidíme, ako dlho jej to ešte vydrží, no zatiaľ stále platí, že za zarobené libry dostane vyššiu sumu  v eurách.

Tak. Toto bolo 7, respektíve 8 dôvodov, prečo si pre svoj pracovný pobyt stojí za to vybrať práve Anglicko. Samozrejme, nič nie je čiernobiele a každá minca má dve strany. Teda okrem množstva výhod má práca v v tejto krajine aj svoje nevýhody. Pre niekoho menej tolerantného by mohol byť už aj bod číslo 7 byť skôr negatívny ako pozitívny.

Pretože voľba správnej krajiny je pre úspech pobytu v zahraničí veľmi dôležitá, venujem jej vo svojej knihe hneď prvú kapitolu. Treba si tu tiež uvedomiť, že pre každého môže byť dobré niečo iné. Teda, že kým pre niekoho môže byť Anglicko skutočne tou najlepšou cieľovou krajinou, pre iného môže byť lepšie si vybrať úplne iný štát. Štát, ktorý viac vyhovuje jeho konkrétnym podmienkam a prioritám.

Prajem vám preto správnu voľbu. A to nie len pri výbere krajiny.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


8 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: