Dochádzanie do práce (commuting)

Každý musí prejsť určitú vzdialenosť do svojej práce. Niekto to zvládne pešo za pár minút, iný môže cestovať aj niekoľko hodín.

Ak už musíte cestovať nejakým dopravným prostriedkom, vzdialenosť nie je až taká dôležitá a finančný rozdiel tiež nebýva veľký. Najdôležitejšou veličinou je tu čas, o ktorý prichádzate. Je jedno, či cestujete autom, alebo vlakom 50 km do iného mesta, alebo ráno verejnou dopravou 10 km do centra, alebo na druhý koniec mesta. Časovo to vyjde podobne.

Ak neexistuje možnosť čas dochádzania skrátiť, skúste ho aspoň čo najlepšie využiť. Čítajte knihy, počúvajte rádio či jazykové kurzy, alebo píšte knihy. Fantázii sa medze nekladú.

Dôležité je, aby bol váš dopravný prostriedok spoľahlivý, resp. aby ste mali dostatočnú časovú rezervu a aby ste prišli do práce včas. Viacnásobné neskoré príchody nie sú veľmi tolerované.

Inšpiráciu na najvhodnejší spôsob, akým sa dostať do práce, nájdete v kapitole Doprava.

(doplnené, aktualizované)

« Dovolenka (predchádzajúca strana)
» Bezpečnosť pri práci a hygiena (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 3. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Práca v zahraničí (Anglicku)


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.