Podľa čoho si vybrať ubytovanie a na čo si dať pozor

2 Shares

Základnými faktormi, ktoré najčastejšie zvažujeme pri výbere ubytovania, sú: cena, vzdialenosť od centra mesta a vzhľad. Vlastne hľadáme dom lacný, pekný a blízko centra. Toto je však ideál, ktorý nie je ľahké nájsť. Väčšinou nakoniec rozhodne cena.

10 tipov na hodnotenie ponuky

  • Skontrolujte, či niekde nie je pleseň. Problém s ňou býva najčastejšie v kuchyni a kúpeľni, a to hlavne v zime, keď sú tieto miestnosti nedostatočne vetrané a je v nich chladno a vlhko. Je to tiež problém pivníc.
  • Skontrolujte, či sú okná a dvere dobre utesnené a či niekde nie sú škáry alebo pukliny, cez ktoré by mohlo dovnútra fúkať. Ak vyberáte dom v lete, môže vám to pripadať ako detail, ale ak vám v zime začne fúkať do kúpeľne, budete mať chuť sa okamžite odsťahovať. Výhodou sú okná s dvojitým sklom (double glazing).
  • Zistite, ako a čím sa v dome kúri a ako sú rozmiestnené radiátory. Ak kúrenie nie je dostatočné, počítajte s tým, že si budete v zime musieť kúpiť elektrický ohrievač a draho prikurovať. Problém je hlavne v dome, ktorý stojí na konci radu, pretože teplo uniká tromi stenami. Nemyslite si však, že ak bývate v strede radu, vykúria vás susedia. Aj cez dve steny totiž teplo uniká dosť rýchlo, zvlášť keď dom nemá žiadnu izoláciu.
  • Opýtajte sa alebo sa pozrite, či sú merače plynu a elektriny na kartu, ktorú treba dobíjať, alebo sa platí štvrťročne šekom.
  • Pozrite sa, čím je dom vybavený. Ako vyzerá kuchyňa, koľko a akých je postelí, či je v ňom práčka alebo televízor. Chladnička býva samozrejmosťou, ale obyčajne je príliš malá.
  • Niekedy môže byť dom v ponuke nezariadený. Ak je dobrá cena, môže ísť o výhodnú ponuku. Dom môže byť napríklad o 100 £ na mesiac lacnejší ako podobný, ale zariadený. Ak v ňom plánujete ostať dlhší čas a ste schopní ho za £200 zariadiť (z bazárov a inzerátov), za prvý rok bývania ušetríte £1000. A, samozrejme, ak sa vám bude chcieť, môžete zariadenie pri sťahovaní predať.
  • Zistite si, akú povesť má časť mesta, v ktorej sa dom nachádza. Ušetrených pár libier vám nebude stáť za strach pri večerných návratoch domov. Týka sa to hlavne dievčat.
  • Dôležitým faktorom, ak nemáte auto, môže byť vzdialenosť, ktorú budete musieť prejsť na zastávku hromadnej dopravy. Počet liniek, ktoré máte k dispozícii, a ako často doprava premáva. Ak máte auto, pozrite sa, kde budete môcť parkovať.
  • Ak si prenajímate dom priamo od majiteľa, skúste odhadnúť, či s ním nebudete mať problémy a či vám nebude chodiť príliš často, dokonca aj počas vašej neprítomnosti, na kontroly.
  • Ak si prenajímate len izbu, uistite sa, či sa dá zamknúť. Pozrite sa, v akom stave sa nachádza kuchyňa a kúpeľňa. Ideálne je, ak dopredu poznáte spolubývajúcich.

« Domy, byty – orientácia v ponuke (predchádzajúca strana)
» Nájomná zmluva (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 4. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Ubytovanie v Anglicku


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


2 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Šťastie praje pripraveným!.