Elektrina, plyn, voda

2 Shares

V elektrických zásuvkách britských domácností je 240 V, takže všetky elektrické spotrebiče, ktoré ste si priniesli z domu, budú fungovať a, samozrejme, platí to aj naopak. Rozdiel je v riešení zástrčky, ktorá má tri ploché kolíky, t. j. na pripojenie budete potrebovať redukciu. Pri kúpe redukcie by ste sa mali orientovať podľa toho, koľko ampérov vydrží poistka, ktorá je v nej uložená. Najbežnejšie typy poistiek sú 1A, 3A , 5A a 13 A.

Poistka je v každej zástrčke spotrebiča, ktorý si kúpite v UK. Pre nabíjačku bateriek do prehrávača a nabíjačku na telefón vám bude stačiť najlacnejšia redukcia s 1A poistkou. Ak chcete pripojiť fén alebo laptop, bude lepšie kúpiť redukciu s 13A poistkou. V samostatnom článku nájdete ďalšie tipy na riešenie problému s elektrickou zásuvkou.

Aj napriek tomu, že bude vo vašom dome voda v kohútikoch ohrievaná plynom, voda v sprche je najčastejšie ohrievaná elektrickým bojlerom. Žiarovky väčšinou nie sú na závit, ale na bajonet. Ak chcete elektrický spotrebič úplne odpojiť od elektriny, nemusíte ho vyťahovať zo zásuvky, stačí, ak zásuvku vypnete vypínačom.

Väčšina domov v Anglicku je pripojená na plynový rozvod. Použitím plynu je riešené centrálne kúrenie a ohrev teplej vody v kohútikoch. Aj keď je dom pripojený na plynový rozvod, varič v kuchyni môže byť elektrický. Plynové kúrenie je zo všetkých možností najlacnejšie, avšak ak používate centrálne kúrenie. Pravidelným kúrením plynovým krbom sa vám môže účet za plyn poriadne zvýšiť.

Voda z kohútikov je vo väčšine domácností pitná. Či ju budete piť, alebo si budete kupovať vodu balenú, záleží len na vašej chuti.

« Vybavenie domu (predchádzajúca strana)
» Výdavky súvisiace s bývaním (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 4. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Ubytovanie v Anglicku


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.

„E-knihy som si už zakúpil, sú super spracované, plné hodnotných rád.“

Oliver


2 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Šťastie praje pripraveným!.