WRS (Work Registration Scheme)

0 Shares

WRS systém bol vytvorený pre krajiny, ktoré vstúpili do Európskej únie v máji 2004 (okrem Cypru a Malty). Týkala sa evidencie občanov týchto krajín, ktorí prišli do Veľkej Británie pracovať. Z tohto nariadenia vám vyplývala povinnosť zaregistrovať sa na ministerstve vnútra do 30 dní, odkedy ste začali pracovať.

Registrovať sa do WRS už nie je potrebné!

Aby ste sa mohli prvýkrát zaregistrovať, potrebovali ste:

  • platný cestovný pas alebo občiansky preukaz,
  • dve fotografie pasového formátu,
  • list od zamestnávateľa s dátumom vášho nástupu do práce,
  • 90 libier na registračný poplatok (platí sa len pri prvej registrácii,
    všetky ďalšie sú už zahrnuté v tomto poplatku).

Pre registráciu platili ešte ďalšie podmienky:

  • ak ste mali viac zamestnaní, museli ste pre každé z nich vyplniť samostatný registračný formulár,
  • pri každej zmene zamestnania ste sa museli znova zaregistrovať (posielate už len formulár a potvrdenie od zamestnávateľa),
  • po 12 mesiacoch nepretržitého zamestnania sa už nebolo potrebné registrovať (max. 30 dní z tohto obdobia ste mohli byť bez práce).

Prvým krokom bolo, že ste si vytlačili registračný formulár, ktorý ste našli na stránke www.workingintheuk.gov.uk alebo priamo cez link na www.pracavonku.sk v odd. Úrady. Mohli ste si ho vytlačiť napr. v knižnici. Formulár vám mohol poskytnúť aj váš zamestnávateľ, lebo bolo aj v jeho záujme, aby ste sa zaregistrovali. Druhým krokom bolo vyplnenie formulára. Pomôcť  vám mohol návod na vyplnenie WRS formulára.

Po jednom alebo dvoch týždňoch od podania žiadosti by vám prišiel poštou pas alebo občiansky preukaz. Ďalšie dokumenty boli doručené neskôr.

Po úspešnej registrácii by ste dostali:

  • registračnú kartu (registration card) – dokument formátu A4, na ktorom bolo uvedené vaše referenčné číslo, meno, dátum narodenia, štátna príslušnosť a fotografia,
  • registračný certifikát (registration certificate) – dokument, ktorý sa viazal na konkrétneho zamestnávateľa a jeho platnosť sa končila, keď ste pre tohto zamestnávateľa prestali pracovať.

(doplnené, aktualizované)

« Hlavná stránka 5. kapitoly Úrady v Anglicku (predchádzajúca strana)
» NIN (National Insurance Number) (nasledujúca strana)

Doplňujúce informácie ku kapitole Úrady v Anglicku


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: