Zdaňovanie Pay as you earn (PAYE)

0 Shares

Ak pracujete ako zamestnanec, ste zdaňovaní podľa systému Pay As You Earn. Je vám pridelený daňový kód (tax code), podľa ktorého vám zamestnávateľ vypočíta sumu, ktorú vám strhne ako preddavok na daň. Kód je uvedený na výplatnej páske a môžu ho tvoriť číslice aj písmená. Tento kód je dôležitý na to, aby ste vedeli, či neplatíte príliš vysokú daň. Najčastejšie sa stretnete s dvoma daňovými kódmi.

Daňové kódy v Anglicku

BR kód vám bude pridelený, keď sa prvýkrát zamestnáte, alebo váš nový zamestnávateľ ešte nespracoval formulár P45 od vášho predchádzajúceho zamestnávateľa. Pri BR (tzv. emergency) kóde vám bude celá suma, ktorú zarobíte, zdaňovaná základnou sadzbou (basic rate), ktorá je v súčasnosti 20 %. Zaplatíte takto takmer dvojnásobok sumy, ktorú by ste platili pri bežnom daňovom kóde.

Keď budú všetky vaše údaje na daňovom úrade spracované, dostanete kód pozostávajúci z trojciferného čísla a písmena. Ak číslo vynásobíte desiatimi, dostanete zárobok, ktorý budete mať v danom roku oslobodený od dane. Ak za číslom bude písmeno L, znamená to, že máte právo na základnú nezdaniteľnú sadzbu (basic personal allowance). Ak väčšinu daňového roku 2011/2012 odpracujete v Británii, mal by byť váš daňový kód 810L (basic personal allowance je v danom daňovom roku 8105 libier).

Ak vám bola zrazená vyššia daň, ako ste povinní zaplatiť, máte právo na vrátenie rozdielu.

Ak máte na výplatnej páske kód BR príliš dlhú dobu, môžete navštíviť daňový úrad (HM Revenue & Customs) a požiadať o zmenu kódu. Ak vaša súčasná práca nie je v Británii vašou prvou, zoberte si okrem poslednej výplatnej pásky aj formulár P45 alebo výplatné pásky od svojho predchádzajúceho zamestnávateľa. Ak je to vaša prvá práca, pravdepodobne budete musieť vyplniť formulár P86. Čas, po ktorom vám kód zmenia, sa nedá presne stanoviť, ale býva to okolo jedného mesiaca. Po úspešnej zmene kódu vám bude v nasledujúcej výplate vrátený preplatok dane.

(doplnené, aktualizované)

« Dane a daňový úrad (predchádzajúca strana)
» Výpočet dane (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 5. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Úrady v Anglicku


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: