Štátne sviatky v Nemecku 2021 a 2022

79 Shares

Štátne sviatky v Nemecku, vás môžu zaujímať ako návštevníka krajiny, alebo ako zamestnanca. Zosumarizovať ich  je pomerne komplikované, vzhľadom na to, že veľa z nich sa oslavuje len v niektorých spolkových krajinách. Kvôli prehľadnosti je preto kalendár sviatkov rozdelený do dvoch častí: všeobecne platných a platných len vo vybraných regiónoch.

Kalendár sviatkov v Nemecku

Nemecko – štátne sviatky 2021, 2022

Nasledujúce štátne sviatky sa slávia v celom Nemecku:

Sviatok rok 2021 rok 2022
Nový rok (Neujahrstag) (piatok)
1. januára
(sobota)
1. januára
Veľký Piatok (Karfreitag) – pohyblivý dátum
(piatok)
2. apríla
(piatok)
15. apríla
Veľkonočný pondelok (Ostermontag) – pohyblivý dátum (pondelok)
5. apríla
(pondelok)
18. apríla
Sviatok práce (Tag der Arbeit) (sobota)
1. mája
(nedeľa)
1. mája
Nanebovstúpenia Pána (Christi Himmelfahrt) – pohyblivý dátum (štvrtok)
13. mája
(štvrtok)
26. mája
Svätodušný pondelok (Pfingstmontag) – pohyblivý dátum (pondelok)
24. mája
(pondelok)
6. júna
Deň zjednotenia Nemecka (Tag der Deutschen Einheit) (nedeľa)
3. októbra
(pondelok)
3. októbra
Prvý sviatok Vianočný (1. Weihnachtstag) (sobota)
25.decembra
(nedeľa)
25.decembra
Druhý sviatok Vianočný (2. Weihnachtstag) (nedeľa)
26.decembra
(pondelok)
26.decembra

Ďalšie sviatky, ktoré sa slávia vo vybraných spolkových krajoch (Bavorsko, Bádensko-Württembersko, Sasko atď.)

Medzi dni pracovného pokoja patria vo vybraných regiónoch aj:

6. január – Traja králi (Heilige Drei Könige) – oslavuje sa v Bádensko-Württembersku, Bavorsku a Sasko-Anhaltsku.

8. marec – Medzinárodný deň žien (Frauentag) – oslavujú ho v Berlíne. Zavedený bol len nedávno, prvýkrát ho oslavovali len v roku 2019.

pohyblivý dátum – Božie telo (Fronleichnam) (štvrtok 3. júna v roku 2021, 16. júna v roku 2022 – oslavuje sa v Bádensko-Württembersku, Bavorsku, Hesensku, Severnom Porýnsko-Vestfálsku, Porýnsko-Falcku, Sársku a v niektorých častiach Saska a Durínska.

8. august – Mierový festival (Friedensfest) – oslavuje sa len v bavorskom meste Augsburg.

15. august – Nanebovstúpenie Panny Márie (Mariä Himmelfahrt) – oslavuje sa v Sársku a v niektorých častiach Bavorska, predovšetkým v obciach s prevahou obyvateľov vyznávajúcich katolícku vieru.

20. august – Svetový deň detí (Weltkindertag) –  platí len v regióne Thüringen.

31. október – Deň reformácie (Reformationstag) – tento sviatok má dlhšiu tradíciu v Brandenbursku, Meklenbursko-Predpomoransku, Sasku, Sasko-Anhaltsku a Durínsku a od roku 2018 sa oslavuje aj v Brémach, Dolnom Sasku, Hamburgu a Šlezvicko-Holštajnsku.

1. november – Všetkých svätých (Allerheiligen) – oslavuje sa v Bádensko-Württembersku, Bavorsku, Porýnsko-Falcku, Severnom Porýnsko-Vestfálsku a v Sársku.

pohyblivý dátum (druhá streda pred začiatkom Adventu) – Deň pokánia a modlitieb (Buß- und Bettag) (streda 17. novembra v roku 2021, 16. novembra v roku 2022 – oslavuje sa v Sasku.

Ako vidno zo zoznamu, voľných dní má Nemecko spolu 18, čo je pomerne dosť, v každej spolkovej krajine ich je však v skutočnosti 9 až 13 (najčastejšie 9 až 11).

Počas sviatkov v SRN očakávajte zatvorené obchody alebo obmedzené otváracie hodiny. Okrem oficiálnych sviatkov, môžu mať kratšie otváracie hodiny, alebo môžu byť zatvorené banky a obchody napríklad 24. decembra alebo na Silvestra.

Ak uvažujete o práci v Nemecku, asi vás budú zaujímať pracovné podmienky v SRN. Keď tam chcete pracovať ako opatrovateľka, možno vám pomôže zoznam slovenských pracovných agentúr, ktoré takúto prácu sprostredkovávajú. Určite sa vám bude hodiť aj dobrá učebnica nemčiny pre samoukov, či špecializovaný pracovný slovník.


Peter Marci

Som absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby som pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil som informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delím o svoje skúsenosti.


79 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Šťastie praje pripraveným!.