Štátne sviatky v Nemecku 2022 a 2023

79 Shares

Štátne sviatky v Nemecku, vás môžu zaujímať ako návštevníka krajiny, alebo ako zamestnanca. Zosumarizovať ich  je pomerne komplikované, vzhľadom na to, že veľa z nich sa oslavuje len v niektorých spolkových krajinách. Kvôli prehľadnosti je preto kalendár sviatkov rozdelený do dvoch častí: všeobecne platných a platných len vo vybraných regiónoch.

Kalendár sviatkov v Nemecku

Nemecko – štátne sviatky 2022, 2023

Nasledujúce štátne sviatky sa slávia v celom Nemecku:

Sviatok rok 2022 rok 2023
Nový rok (Neujahrstag) (sobota)
1. januára
(nedeľa)
1. januára
Veľký Piatok (Karfreitag) – pohyblivý dátum
(piatok)
15. apríla
(piatok)
7. apríla
Veľkonočný pondelok (Ostermontag) – pohyblivý dátum (pondelok)
18. apríla
(pondelok)
10. apríla
Sviatok práce (Tag der Arbeit) (nedeľa)
1. mája
(pondelok)
1. mája
Nanebovstúpenia Pána (Christi Himmelfahrt) – pohyblivý dátum (štvrtok)
26. mája
(štvrtok)
18. mája
Svätodušný pondelok (Pfingstmontag) – pohyblivý dátum (pondelok)
6. júna
(pondelok)
29. mája
Deň zjednotenia Nemecka (Tag der Deutschen Einheit) (pondelok)
3. októbra
(utorok)
3. októbra
Prvý sviatok Vianočný (1. Weihnachtstag) (nedeľa)
25.decembra
(pondelok)
25.decembra
Druhý sviatok Vianočný (2. Weihnachtstag) (pondelok)
26.decembra
(utorok)
26.decembra

Ďalšie sviatky, ktoré sa slávia vo vybraných spolkových krajoch (Bavorsko, Bádensko-Württembersko, Sasko atď.)

Medzi dni pracovného pokoja patria vo vybraných regiónoch aj:

6. január – Traja králi (Heilige Drei Könige) – oslavuje sa v Bádensko-Württembersku, Bavorsku a Sasko-Anhaltsku.

8. marec – Medzinárodný deň žien (Frauentag) – oslavujú ho v Berlíne. Zavedený bol len nedávno, prvýkrát ho oslavovali len v roku 2019.

pohyblivý dátum – Božie telo (Fronleichnam) (štvrtok 16. júna v roku 2022, 8. júna v roku 2023 – oslavuje sa v Bádensko-Württembersku, Bavorsku, Hesensku, Severnom Porýnsko-Vestfálsku, Porýnsko-Falcku, Sársku a v niektorých častiach Saska a Durínska.

8. august – Mierový festival (Friedensfest) – oslavuje sa len v bavorskom meste Augsburg.

15. august – Nanebovstúpenie Panny Márie (Mariä Himmelfahrt) – oslavuje sa v Sársku a v niektorých častiach Bavorska, predovšetkým v obciach s prevahou obyvateľov vyznávajúcich katolícku vieru.

20. septemer – Svetový deň detí (Weltkindertag) –  platí len v regióne Thüringen.

31. október – Deň reformácie (Reformationstag) – tento sviatok má dlhšiu tradíciu v Brandenbursku, Meklenbursko-Predpomoransku, Sasku, Sasko-Anhaltsku a Durínsku a od roku 2018 sa oslavuje aj v Brémach, Dolnom Sasku, Hamburgu a Šlezvicko-Holštajnsku.

1. november – Všetkých svätých (Allerheiligen) – oslavuje sa v Bádensko-Württembersku, Bavorsku, Porýnsko-Falcku, Severnom Porýnsko-Vestfálsku a v Sársku.

pohyblivý dátum (druhá streda pred začiatkom Adventu) – Deň pokánia a modlitieb (Buß- und Bettag) (streda 16. novembra v roku 2022, 22. novembra v roku 2023 – oslavuje sa v Sasku.

Ako vidno zo zoznamu, voľných dní má Nemecko spolu 18, čo je pomerne dosť, v každej spolkovej krajine ich je však v skutočnosti 9 až 13 (najčastejšie 9 až 11).

Počas sviatkov v SRN očakávajte zatvorené obchody alebo obmedzené otváracie hodiny. Okrem oficiálnych sviatkov, môžu mať kratšie otváracie hodiny, alebo môžu byť zatvorené banky a obchody napríklad 24. decembra alebo na Silvestra.

Ak uvažujete o práci v Nemecku, asi vás budú zaujímať pracovné podmienky v SRN. Keď tam chcete pracovať ako opatrovateľka, možno vám pomôže zoznam slovenských pracovných agentúr, ktoré takúto prácu sprostredkovávajú. Určite sa vám bude hodiť aj dobrá učebnica nemčiny pre samoukov, či špecializovaný pracovný slovník.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.

„E-knihy som si už zakúpil, sú super spracované, plné hodnotných rád.“

Oliver


79 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Šťastie praje pripraveným!.