Platy v Nemecku

57 Shares

Nemecko patrí medzi krajiny s najsilnejším hospodárstvom, a to nie len v rámci Európy, ale v celom svete. Oplatí sa tam pracovať? Určite áno. Silná ekonomika sa spája s nízkou nezamestnanosťou a vysokými mzdami, ktoré sú atraktívne pre občanov všetkých východoeurópskych krajín, vrátane Slovenska.

Výška platov v SRN

Platy v Nemecku podľa profesií

Aj v Nemecku platí, že ten kto pracuje hlavou zarobí omnoho viac ako ten, kto si na svoje živobytie zarába svojimi rukami.

  • V najnižšej časti rebríčka sa preto umiestňuje upratovačka, pracovníci na farme a v lesníctve, či umývač riadu, ktorí zarobia za mesiac približne 1500 eur.
  • Lepšie je na tom predavačka, recepčná v hoteli, či kuchár s asi 1600 eurami na mesiac. Podobne zarobí napríklad aj opatrovateľka alebo robotník.
  • Okolo 1700 eur zarobí vodič kamiónu, alebo autobusu, ale napríklad aj mäsiar.
  • Remeselnícke profesie ako maliar, inštalatér, či murár, ale aj pracovník v sklade, alebo čašník zarobia približne 1800 eur.
  • Okolo 2000 eur má potom napríklad zámočník, elektrikár, kúrenár, alebo zvárač.
  • Zdravotná sestra, alebo farmaceut zarobia okolo 2200 eur.
  • Ešte viac, asi 2500 eur za mesiac zarobí napríklad účtovník.
  • Mesačný zárobok vedúcich pracovníkov a IT odborníkov sa pohybuje okolo úrovne 3500 eur.
  • Manažéri a lekári mesačne zarobia od 4000 eur, s praxou a skúsenosťami omnoho viac.

Uvedené hodnoty sú samozrejme veľmi orientačné, pretože presná suma závisí viacerých faktorov, medzi ktoré patrí napríklad vzdelanie, prax, ale aj počet odpracovaných hodín.

Okrem dvanástich výplat za rok dostávajú niektorí zamestnanci (hlavne tí lepšie platení) aj „vianočný“ 13. plat.

Podobne ako na Slovensku, výška mzdy závisí aj od regiónu. Tak ako u nás v Bratislave sú najvyššie platy vo veľkých mestách, ako je Berlín, Hamburg, alebo Mníchov, kde je aj veľká ponuka voľných pracovných miest. Zo spolkových krajín tu patria napríklad Bádensko Württembersko, či Bavorsko, na juhu SRN. Nižšie mzdy sú napríklad v oblastiach bývalého východného Nemecka.

Súčasťou práce v SRN sú však aj pomerne vysoké dane a sociálne odvody, ktoré vysoké platy čiastočne redukujú. Pre Nemcov a cudzincov, ktorí v Nemecku žijú dlhodobo znamenajú tieto zrážky sociálne istoty. Pre človeka, ktorý tam prišiel pracovať len na určitý čas ale žiadnu výraznú výhodou nemajú. Len mu ukrajujú zo zarobených peňazí.

Minimálna mzda v Nemecku

Sme zvyknutí, že minimálna mzda na Slovensku je garantovaná štátom. V Nemecku to však ešte do nedávna tak nebolo. Bola vyjednávaná zástupcami odborových zväzov so zamestnávateľmi a zakotvená v kolektívnych zmluvách. Jej úroveň bola preto odlišná, v závislosti od odvetvia. Podobne ako je to ešte stále v Rakúsku.

To sa však zmenilo a aj Nemecko už patrí medzi krajiny Európskej únie, v ktorých je minimálna mzda určená zo zákona a majú na ňu nárok zamestnanci pracujúci vo všetkých oblastiach hospodárstva.

Jej výška je približne na úrovni 1500 eur za mesiac. Ak chcete presné čísla, prečítajte si článok venovaný   minimálnej mzde v Nemecku.

Ak vás zaujíma zárobok v zahraničí, môžete si pozrieť, aké platy sú v Rakúsku.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


57 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: