Práca cez priateľov a známich

Tento spôsob je zo všetkých najúčinnejší. Snažte sa skontaktovať so všetkými známymi a priateľmi, o ktorých viete, že bývajú v oblasti, kde by ste si chceli nájsť prácu. Keď počujete jazyk, ktorému rozumiete, či už je to slovenčina, čeština, alebo poľština, prihovorte sa a skúste si vymeniť kontakty. Nie je zaručené, že každý sa bude chcieť s vami podeliť o voľnú pracovnú ponuku, o ktorej vie, ale s väčším množstvom ľudí sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa predsa nájde niekto so správnou informáciou. Najpravdepodobnejšie miesta, kde by sa vám malo podariť stretnúť niekoho z vyššie uvedených národností, sú knižnice (kvôli internetu) a kostoly. Môžete skúsiť aj bary, kde ponúkajú české pivo, alebo obchody s poľskými alebo slovenskými potravinami.

Možno stretnete niekoho, u koho sa v práci uvoľnilo miesto, alebo sa ich zamestnávateľ či kontaktná osoba z agentúry vyslovene pýtala, či nepoznajú niekoho, kto hľadá prácu. Ak sa niekto vracia natrvalo domov, môže vám dohodiť svoju prácu, alebo ak dostal lepšiu ponuku v inej firme a odchádza tam. Ak si v nejakom podniku napríklad Slováci urobili dobré meno, je potom veľká pravdepodobnosť, že keď budú potrebovať ďalších ľudí, uprednostnia Slovákov. Situácie sú rôzne a veľa záleží aj na tom, či ste v správny čas na správnom mieste. Nemusí totiž vždy ísť o konkrétne pracovné miesta, niekedy stačí len tip na podnik, ktorý práve prijíma zamestnancov, alebo otvára novú prevádzku. Ak ste v tom čase tam, máte hneď prácu, ak prídete o týždeň neskôr, môžu byť už všetky miesta obsadené.

Okrem osobného kontaktu môžete pri hľadaní práce využiť aj Facebook a iné sociálne siete, alebo sa opýtať na fórach alebo v on-line komunitách. Získanie kvalifikovanej práce môže uľahčiť profil a kontakty na profesijnej sieti LinkedIn.

(doplnené, aktualizované)

« Ako si nájsť prácu (predchádzajúca strana)
» Úrady práce (Jobcentre plus) (nasledujúca strana)

Doplňujúce informácie ku kapitole Práca v zahraničí (Anglicku)


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.