Pracovné agentúry (recruitment agencies)

0 Shares

Pracovných agentúr nájdete väčšinou hneď niekoľko v každom meste. Mnohé sa špecializujú na určité odvetvia, napr. opatrovateľské služby (nursing), prácu vo výrobe (industial), kancelárske práce (office), stravovanie (catering) alebo stavebné práce (construction). Iné veľmi úzko na konkrétne profesie, napr. kuchár (cook), opatrovateľka detí (nanny), upratovač
/-ka
(cleaner), vodič (driver). Takáto špecializácia je typická pre veľké mestá s množstvom pracovných ponúk. Agentúry mávajú pobočky aj priamo v podniku, napr. v potravinárstve, kde objem výroby kolíše podľa dopytu.

Za registráciu a nájdenie práce si pracovné agentúry v Británii neúčtujú nijaký poplatok. Sú vyplácané vašim zamestnávateľom. Obyčajne, ak pracujete priamo pre firmu, nie prostredníctvom agentúry, dostávate vyššiu mzdu. Môžete sa však stretnúť aj s paradoxmi, keď agentúrny zamestnanec má mzdu vyššiu ako zamestnanec firmy. V žiadnom prípade by ste nemali dostávať menej, ako je minimálna mzda.

Agentúra vám môže poskytnúť dlhodobý kontrakt, ale častejšie sprostredkúva iba krátkodobú prácu, keď klient potrebuje zvýšiť produkciu, alebo rýchlo dodať tovar. Ak vám pracovná agentúra sprostredkúva len takúto prácu, povedzte im, že máte záujem o prácu na plný úväzok. Niekedy takúto prácu majú, ale sami vám ju neponúknu.
V každom prípade sa snažte nájsť si prácu aspoň na 35 hodín týždenne. Niektoré firmy vám po určitom čase (spravidla min. po troch mesiacoch) môžu ponúknuť prácu priamo pre ňu, bez sprostredkovateľskej agentúry.

Niektoré agentúry vás hneď nezaregistrujú, väčšinou vtedy, ak už majú zaregistrovaných veľa ľudí a ani pre nich nemajú prácu. Ak ste napísali svoje údaje len do zoznamu uchádzačov, alebo ste vyplnili len stručný dotazník na jednom kancelárskom papieri, nespoliehajte sa na to, že vám z tejto agentúry zavolajú. Ideálne je, ak vyplníte skutočné registračné formuláre, ale ani to nie je záruka, že pre vás v blízkej dobe nájdu prácu. Ak ste sa zaregistrovali, nečakajte, že vám budú telefonovať z agentúry, ale priebežne sa choďte informovať. Ak pre niektorú agentúru začnete pracovať, aj keď len pár dní, je väčšia pravdepodobnosť, že vám ďalej budú hľadať prácu. Zvlášť, ak urobíte dobrý dojem na zamestnávateľa.

Čo najskôr si pýtajte potvrdenie pre banku na otvorenie bankového účtu. Agentúry sú veľmi vhodné pre hľadanie práce na part-time, napr. upratovanie kancelárií alebo víkendové posilnenie personálu v reštauráciách alebo baroch. Zoznam pracovných agentúr nájdete na www.rec.uk.com. Vyhľadávať môžete podľa lokality, ale aj podľa odboru. Nájdete tu lokálne pracovné agentúry, ktoré majú jednu, alebo len pár pobočiek, ale aj veľké, často nadnárodné firmy so sieťou kancelárií po celej Británii.

(doplnené, aktualizované)

« Úrady práce (Jobcentre plus) (predchádzajúca strana)
» Ponuky práce na internete (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 3. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Práca v zahraničí (Anglicku)


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: