Neprítomnosť v práci pre chorobu

O tom, že neprídete do práce, by ste zamestnávateľa mali informovať čo najskôr, najlepšie ešte pred začatím vášho bežného pracovného dňa.

Zamestnávateľ môže vydať pre svojich zamestnancov špeciálne inštrukcie, kedy a na aké telefónne čísla volať v prípade choroby. Môže napríklad vyžadovať osobné denné telefonické hlásenie. Zamestnávateľa by ste mali informovať aj o svojom plánovanom návrate do práce.

Potvrdenie od lekára sa zväčša vyžaduje až od ôsmeho dňa neprítomnosti v práci. Dovtedy stačí vlastné svedectvo (self-certification).

Ak splníte podmienky, môže vám byť vyplácané nemocenské dávky vyplývajúce zo zákona (Statutory Sick Pay), alebo ak má zamestnávateľ vlastný systém nemocenských dávok, tzv. occupational sick pay (pre zamestnanca výhodnejší), postupuje podľa neho.

(doplnené, aktualizované)

« Odbory (trade union) (predchádzajúca strana)
» Skušobná doba (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 3. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Práca v zahraničí (Anglicku)


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.