Neprítomnosť v práci pre chorobu

Chcete ísť pracovať do zahraničia? Prečítajte si, čo MUSÍTE vybaviť pred odchodom zo Slovenska.

O tom, že neprídete do práce, by ste zamestnávateľa mali informovať čo najskôr, najlepšie ešte pred začatím vášho bežného pracovného dňa.

Zamestnávateľ môže vydať pre svojich zamestnancov špeciálne inštrukcie, kedy a na aké telefónne čísla volať v prípade choroby. Môže napríklad vyžadovať osobné denné telefonické hlásenie. Zamestnávateľa by ste mali informovať aj o svojom plánovanom návrate do práce.

Potvrdenie od lekára sa zväčša vyžaduje až od ôsmeho dňa neprítomnosti v práci. Dovtedy stačí vlastné svedectvo (self-certification).

Ak splníte podmienky, môže vám byť vyplácané nemocenské dávky vyplývajúce zo zákona (Statutory Sick Pay), alebo ak má zamestnávateľ vlastný systém nemocenských dávok, tzv. occupational sick pay (pre zamestnanca výhodnejší), postupuje podľa neho.

(doplnené, aktualizované)

« Odbory (trade union) (predchádzajúca strana)
» Skušobná doba (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 3. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Práca v zahraničí (Anglicku)


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.