Telefón v Anglicku

0 Shares

Telefón je, a to nie len v Anglicku ale prakticky všade vo svete najpoužívanejším komunikačným nástrojom, preto je telefonovaniu vymedzený pomerne veľký priestor. Na tejto stránke nájdete základné informácie o telefónnych číslach v UK, ďalších podkapitolách (odkazy na ktoré nájdete na konci stránky) sú potom konkrétne rozobraté jednotlivé témy.

Volanie zo zahraničia na anglické čísla

Medzinárodná telefonická predvoľba Británie (Anglicka, atď.)  je 0044 (alebo tiež +44) a vaši blízki ju musia zaradiť pred vaše číslo, keď vám budú telefonovať. Nula na začiatku vášho čísla sa v takom prípade vynecháva. Teda, ak máte mobilné číslo 07973544956, musia vytočiť 00447973544956.

Anglické telefónne čísla (mobilné, pevná linka) – predvoľby

Najdôležitejším telefónnym číslom pre prípad ohrozenia, ktorým privoláte políciu, hasičov alebo zdravotnú pomoc, je 999 alebo tiež 112. Číslo je bezplatné a platí pre celú Britániu. Operátor, ku ktorému sa dovoláte, vás prepojí na službu, ktorú potrebujete.

V Británii sa najčastejšie stretnete s nasledujúcimi predvoľbami:

  • Ak vidíte číslo začínajúce 01 alebo 02, ide o pevnú linku.
  • Začiatočné dvojčíslie 07 znamená, že sa jedná o číslo mobilného telefónu. V Anglicku však z telefónneho čísla nezistíte o akého mobilného operátora ide.
  • Čísla začínajúce 0800 a 0808 sú bezplatné, tzv. zelené linky.
  • Čísla začínajúce 0845 a 0870 sú špeciálne čísla, ktoré používajú organizácie a firmy. Ak voláte z ktoréhokoľvek miesta v Británii, stále je vám hovor účtový rovnakou sadzbou. Volania na 0845 sú účtované ako miestny hovor (local call) a na 0870 ako vnútroštátny hovor (national call).
  • Pozor na telefonovanie na čísla začínajúce dvojčíslím 09. Je to drahé, pretože sú to audiotextové čísla.

Výslovnosť telefónnych čísel vo Veľkej Británii

Keď si budete hľadať v Anglicku prácu, často pri tom budete používať svoj telefón. Dobré je preto sa svoje číslo naučíte naspamäť a naučiť sa ho aj správne vyslovovať. Ak je v telefónnom čísle za sebou rovnaká číslica trikrát, číta sa treble (napr. 444 – treble four), dvakrát double (66 – double six) a nula sa číta ako písmeno O.

Telefónne zoznamy

Telefónny zoznam Phone Book vydáva British Telecom (BT). Firmy nájdete v Yellow Pages alebo na www.yell.com, prípadne v Thomson Directory. Telefonicky môžte tel. číslo zistiť vytočením 118500. Tento hovor je z pevnej linky BT účtovaný sadzbou 23p za minútu plus 40p za spojenie. Zadarmo môžete vyhľadávať na www.118500.co.uk alebo na www.bt.com.

Volanie na Slovensko

Ak chcete volať domov, pred každé číslo musíte vložiť predvoľbu 00421 pre Slovensko a 00420 pre Čechy. Opäť vynechávate prvú nulu v čísle. Tento postup musíte použiť aj pre posielanie SMS.

Drahšie je telefonovanie v špičke (peak hours), lacnejšie mimo špičky (off peak hours). Presné rozmedzia časov sa môžu pri rôznych operátoroch líšiť a takisto na nich záleží, do ktorej kategórie zaradia štátne sviatky.

Ďalšie podkapitoly:

Pevná linka – volanie z pevnej linky
Telefónna búdka (pay phone) – volanie z búdky
Mobilné telefóny – volanie z mobilu
Telefónovanie na kredit – Pay As You Go (PAYG)
Telefonovanie na paušál (Contract)
Kúpa mobilného telefónu

« Hlavná stránka 7. kapitoly Komunikácia v Anglicku (predchádzajúca strana)
» Pevná linka – volanie z pevnej linky (nasledujúca strana)

Doplňujúce informácie ku kapitole Komunikácia v Anglicku


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: