Telefónovanie na kredit – Pay As You Go (PAYG)

0 Shares

Ak máte mobilný telefón, najjednoduchšie môžete začať telefonovať, ak si kúpite si SIM s dobíjateľným kreditom (Pay As You Go). Takéto karty si môžte kúpiť u ktoréhokoľvek dílera s mobilnými telefónmi a nepotrebujete na to nijaké doklady. Karta takmer od každého operátora sa dá kúpiť bez kreditu už od £4,99. Niektoré sú dokonca zadarmo, ale musíte si ich hneď dobiť minimálne za 10 libier.

Dobíjanie kreditu

Minimálny kredit, ktorým si môžete kartu dobiť, je 5 alebo 10 libier a závisí od konkrétneho operátora. Dobíjať kredit (top-up) si môžete priamo u operátora, prostredníctvom bankomatu, alebo pomocou tzv. E-vouchers, ktoré nahrádzajú stieracie karty. Obchodníkovi, ktorý túto službu ponúka, poviete za koľko a akého operátora chcete dobíjať a po zaplatení vám dá potvrdenku s číslom. Pomocou
tohto čísla si dobijete kredit zavolaním príslušného čísla svojho operátora.

Pohodlný spôsob dobitia je pomocou magnetickej karty. Môžete ju použiť všade tam, kde uvidíte na dverách zelené logo top-up. Podáte ju obchodníkovi a poviete, za koľko chcete kredit dobiť. On ňou prejde cez prístroj, zaplatíte a môžete telefonovať. Ak takúto kartu nemáte a váš operátor poskytuje tento spôsob dobíjania, môžete
ju zadarmo získať v predajni operátora alebo v niektorých obchodoch. Zavolaním na príslušné telefónne číslo kartu aktivujete. Kartu pre Virgin Mobile obdržíte poštou po registrácii na čísle 789.

Služby mobilných operátorov

Operátori sa snažia prilákať zákazníkov rôznymi akciami a extra službami. Môžete si napr. kúpiť SIM kartu o dve libry drahšie a získate 300 SMS správ alebo môžete mať až 1 000 SMS denne zadarmo v určitom období. V samostatnom článku nájdete tipy na výber operátora. Bežné je aj odmeňovanie za dobytie kreditu. Podľa sumy, ktorou si kredit dobijete môžete získať stovky SMS-iek a internetový dátový prenos.

Samozrejmosťou býva služba CLIP a automatický roaming, ak vycestujete z Británie. Niekde môžete mať zadarmo volanie do odkazovej schránky. Zaujímavé je, že keď si vložíte SIM kartu do telefónu a zapnete ho, nepotrebujete PIN. Môžete, ale nemusíte si ho dodatočne nestaviť.

U väčšiny operátorov sa nemusíte obávať, že sa vám karta zablokuje, ak si po určitom čase nedobijete kredit, alebo ju nebudete používať (napr. ak cestujete na dlhé obdobie domov). Výnimkou je napr. Lebara Mobile, kde musíte minimálne raz za 84 dní použiť SIM kartu.

(doplnené, aktualizované)

« Mobilné telefóny – volanie z mobilu (predchádzajúca strana)
» Telefonovanie na paušál (Contract) (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 7. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Komunikácia v Anglicku


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: