Doprava – práca vodič

0 Shares

Ak máte chuť a odvahu tráviť väčšinu svojho pracovného času šoférovaním po ľavej strane cesty, môžete si nájsť prácu ako vodič. Ak máte len vodičský preukaz typu B, môžete skúsiť napr. donášku pizze (a iného jedla) alebo kvetov. Väčšie šance máte vo väčších mestách.

Práca ako vodič kamiónu alebo kuriér

Viac možností sa vám ponúka, ak máte v preukaze aj kategóriu C, pretože po vodičoch nákladných áut a kamiónov (HGV alebo LGV) je dopyt oveľa väčší. Môžete pracovať cez agentúru alebo na živnosť. Aj napriek tomu, že váš vodičský preukaz je platný, môže zamestnávateľ od vás žiadať, aby ste si ho vymenili za britský. Dôvodom je kontrola nad vašimi dopravnými priestupkami vďaka trestným bodom zaznamenávaným do papierovej časti preukazu.

Prácu ako kuriér môžete vykonávať pre veľkú spoločnosť, ako napríklad UPS, alebo môžete robiť kuriéra s vlastnou dodávkou na živnosť.

Táto práca môže byť platená aj viac ako 10 librami za hodinu. Často je práca v noci alebo cez víkendy ohodnotená dvojnásobkom.

Práca ako vodič autobusu

Takmer nepretržite môžete vidieť ponuky na prácu vodiča autobusu. Práca je však veľmi zodpovedná a nutnosťou je skupina D vo vodičskom preukaze. Vodičov zamestnávajú aj anglické pracovné agentúry, alebo priamo firmy alebo podniky, ktoré zabezpečujú dopravu na pracovisko minibusom alebo autobusom pre svojich zamestnancov.

Práca ako taxikár

Práca taxikára je ďalšou možnosťou uplatnenia pre vodičov. Asi najväčšou métou v tomto povolaní v Británii je, stať sa vodičom čierneho londýnskeho taxíka. Test, ktorý musí adept zvládnuť  the Knowledge je veľmi náročný, preto sa čas na prípravu na jeho vykonanie počíta v rokoch.

Nové pracovné príležitosti pre vodičov prinieslo spustenie on-line predaja v obchodných reťazcoch (supermarketoch). Vodiči sa napr. v Sainsbury’s môžu uchádzať o voľné miesta na pozíciu Groceries Online Driver. Tento pracovník prijíma skompletizované internetové objednávky a rozváža ich zákazníkom.

(doplnené, aktualizované)

« Reštaurácie a bary – práca v gastronómii (predchádzajúca strana)
» Pomocné kancelárske práce (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 3. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Práca v zahraničí (Anglicku)


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: