Reštaurácie a bary – práca v gastronómii

0 Shares

Ďalšiu možnosť práce v cestovnom ruchu ponúka gastronómia. Uplatniť sa dá pri príprave a servírovaní jedál a nápojov, ale aj ako pomocná sila.

Práca v reštaurácii, v pohostinstve

V reštauráciách a ďalších stravovacích zariadeniach si môžu nájsť zamestnanie rovnaké profesie (kuchár, čašník, servírka, pomocník pri príprave jedál, umývač riadov) a platia podobné podmienky ako pri práci v stravovaní v hoteloch.

Uvedené profesie zamestnávajú aj eventové agentúry.

Práca v kaviarni, bare, pube

V baroch, kaviarňach, či puboch nájdu predovšetkým uplatnenie profesie barman, barista, čašník, či servírka. Niektoré bary majú vo svojej ponuke aj varené jedlá. V nich si môžu nájsť zamestnanie aj kuchári. Uvedené profesie si vyžadujú zvládnutie jazyka, ako aj určitú kvalifikáciu. Prácou pri ktorej nepotrebujete cudzí jazyk ani kvalifikáciu môže byť napríklad zbieranie prázdnych pohárov v pube. Tento tip práce je však často ponúkaný len ako brigáda počas víkendov.

Pracovné podmienky v gastronómii

V reštauráciách, baroch a podobných zariadeniach sa často pracuje do neskorých večerných hodín, rovnako aj cez víkendy, kedy je v baroch a puboch najviac práce. Práca je platená minimálnou mzdou, ale zárobok sa môže zvýšiť podielom na sprepitnom.

Ako hľadať prácu v gastronómii

Prácu v gastronómii je možné hľadať napríklad cez internet, pričom okrem všeobecných pracovných portálov je možné využiť aj špecializované portály. Tie môžu byť širšie zamerané napríklad na bary, alebo úzko špecializované napríklad na prácu v baroch v Londýne, či prácu v londýnskych kaviarňach. Prácu ako kuchár, barman a pod. si je možné nájsť aj cez pracovné agentúry, ako aj sledovaním oznamov na oknách barov, či pubov. Kuchári sa môžu zameriavať na pracovné ponuky na pozície Chef De Partie, Commis Chef, Head Chef, Sous Chef alebo jednoducho Cook. Čašníci/-ky a barmani zasa na Waiter, Waitress, Bar Assistants, Bartender.

Medzi nekvalifikované profesie patrí okrem umývača riadu (Kitchen Porter), resp. pomocníka v kuchyni (Kitchen Assistant), ktorý sa stará o celkovú čistotu kuchyne a pomáha kuchárovi aj šatniar/-ka (Cloakroom Attendant).

Vo väčších baroch puboch a kluboch si môžete dobre zarobiť aj ako ochranka pri vchode (Door Supervisor).

(doplnené, aktualizované)

« Hotely – práca v hoteli (predchádzajúca strana)
» Doprava – práca vodič (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 3. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Práca v zahraničí (Anglicku)


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: