Hotely – práca v hoteli

1 Shares

Cestovný ruch vytvára približne 10% príjmu britskej ekonomiky a poskytuje množstvo pracovných príležitostí. Výnimočným je v tomto smere Londýn, ktorý priťahuje najviac zahraničných turistov, no možnosti nájsť si prácu v hoteli, alebo inom ubytovacom zariadení poskytujú aj iné väčšie či menšie mestá vo vnútrozemí, i na pobreží.

Zvyčajne zamestnanci pracujú buď v ubytovacej, alebo stravovacej časti hotela. V menších hoteloch, alebo ak je jedna časť preťažená, vás pošlú tam, kde je to v danej chvíli potrebné.

V ubytovacej časti ide hlavne o upratovanie (housekeeping). Ak vám ponúknu prácu chambermaid, pôjde špeciálne o upratovanie izieb. Môžete sa uchádzať aj o prácu recepčného/-ej (receptionist) alebo údržbára (maintenence).

Stravovaciu časť tvorí väčšinou bar a jedáleň. Obsadzujú sa pozície barman, kuchár (cook), umývač riadu (kitchen porter), čašník/čašníčka (waiter/waitress). Existuje tu určitá možnosť kariérneho rastu, keď sa z pozície umývača riadu vypracujete cez pomoc pri varení až na pozíciu kuchára. Hlavne ak kuchár odíde a vy postúpite
na jeho miesto.

Všetky spomenuté pozície v hoteli sú väčšinou platené minimálnou mzdou. Zamestnávateľ vám môže poskytovať ubytovanie a stravu, o čo vám primerane zníži mzdu.

Práca v hoteli – podmienky

Podmienky, aké sú kladené na uchádzača o prácu v hoteli sa rôznia podľa pozície. Práca umývača riadu, alebo upratovačky si nevyžaduje žiadnu kvalifikáciu (niekde môžu byť požadované predchádzajúce skúsenosti) a je možné ju vykonávať s minimálnou znalosťou, alebo takmer bez znalosti cudzieho jazyka. Vyššie jazykové, ako aj kvalifikačné nároky sú kladené napríklad na kuchára.

Ako si nájsť prácu v hoteli

Prácu v ubytovacích zariadeniach si môžete hľadať priamo na mieste (adresár hotelov môžete získať v informačnom centre, alebo na internete), alebo môžete využiť služieb špecializovaných pracovných agentúr.

(doplnené, aktualizované)

« Výrobné podniky – práca vo výrobe (predchádzajúca strana)
» Reštaurácie a bary – práca v gastronómii (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 3. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Práca v zahraničí (Anglicku)


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


1 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: