Motivačný list

(Cover letter) alebo motivačný list je väčšinou list, ktorým odpovedáte na inzerát. Musí byť rovnako ako CV úhľadne vytlačený na bielom kancelárskom papieri a pravopisne bezchybný. Mala by to byť maximálne jedna strana formátu A4. Text by nemal byť jednoliaty, ale rozdelený na odseky.

Čo by mal motivačný list obsahovať

Do hlavičky alebo pravého horného rohu napíšte svoje meno, adresu, tel. číslo a dátum. Pod to k ľavému okraju napíšte meno toho, komu list adresujete, jeho pozíciu (najčastejšie Personnel Manager), názov firmy a adresu.

Začnite oslovením Dear Mr (alebo Ms) XY, ak poznáte meno a pohlavie. Ak nepoznáte pohlavie, uveďte namiesto titulu iniciálku krstného mena. Ak nepoznáte ani meno, použite všeobecné oslovenie Dear Sir or Madam.

V prvom odseku napíšte, že reagujete na inzerát (uveďte názov novín alebo časopisu, prípadne adresu internetovej stránky a dátum, kedy bol inzerát uverejnený) a že máte záujem o ponúkanú pozíciu.

V druhom odseku by ste mali vysvetliť, prečo práve vy ste tá správna osoba pre túto prácu. Predstavte svoje schopnosti, vzdelanie a skúsenosti, ktoré súvisia s daným miestom, a aký prínos bude mať vaša prítomnosť vo firme.

List môžete ukončiť vetou „I look forward to hearing from you“. Rozlúčková formulka závisí od toho, či ste na začiatku oslovili osobu menom, alebo ste použili všeobecné oslovenie. V prvom prípade použijete „Yours sincerely“, v druhom „Yours faithfully“. Nezabudnite sa podpísať.

Motivačný list vám dáva oveľa kreatívnejšie možnosti odlíšiť sa od ostatných uchádzačov, ako životopis, preto by ste to mali naplno využiť.

Ak posielate motivačný list spolu s CV elektronickou poštou, list by mal tvoriť text e-mailu a CV by malo byť v prílohe.

(doplnené, aktualizované)

« Životopis (predchádzajúca strana)
» Top 10 tipov a postrehov pri love práce (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 3. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Práca v zahraničí (Anglicku)


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.