Opatrovateľské služby – opatrovanie

0 Shares

Opatrovanie je potrebné predovšetkým u osôb, ktoré si vyžadujú zvýšenú starostlivosť, medzi ktoré najčastejšie patria starší ľudia a deti. Prácu vykonávajú väčšinou ženy – opatrovateľky, avšak uplatniť sa môžu aj muži.

Opatrovanie starých a chorých ľudí v Anglicku

Predpokladom pre to, aby mohol človek opatrovanie hlavne starých a chorých ľudí (nursing) vykonávať dlhodobo sú určité charakterové vlastnosti a pozitívny vzťah k tejto práci. Mzda sa pohybuje okolo 7 libier za hodinu, ale veľa záleží na konkrétnom zamestnávateľovi. Tento druh práce nájdete v ponuke českých aj slovenských pracovných agentúr, a voľné pracovné miesta pre opatrovateľky nájdete aj na mnohých špecializovaných pracovných portáloch, napríklad www.nurses.co.uk.

Opatrovanie detí v Anglicku

Ak sa chcete venovať opatrovaniu detí, môžete skúsiť pracovať ako nanny alebo childminder. Práca au-pair sa nedá považovať za zamestnanie (pozri kapitolu Jazyk).

Práci nanny sa často venujú bývalé au-pair. Ide o starostlivosť o dieťa v jeho domácom prostredí, keď nanny môže bývať (live-in), ale väčšinou nebýva (live-out) s rodinou. Často pracujú v niekoľkých rodinách. Rodič je jej zamestnávateľom a odvádza za ňu dane a odvody.

Childminder je opatrovateľka detí, ktorá prešla tréningom, a je v Anglicku registrovaná na Úrade pre štandardizáciu vzdelávania OFSTED (Office for Standards in Education). Registrácia je povinná pre opatrovateľku, ktorá sa stará o dieťa mladšie ako 7 rokov viac ako 2 hodiny denne mimo domova dieťaťa. Pre ostatné časti Británie (Škótsko, Wales, Sev. Írsko) platia iné podmienky a registruje sa na iných úradoch. Childminders pracujú väčšinou na živnosť (self-employed).

(doplnené, aktualizované)

« Upratovanie – práca upratovačka (predchádzajúca strana)
» Práca a pracovné podmienky (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 3. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Práca v zahraničí (Anglicku)


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: