Stavby – práca na stavbe

0 Shares

Vzhľadom na to, že sa v Anglicku stále niečo stavia, opravuje alebo demoluje, je veľká šanca, že sa vám v tejto oblasti podarí prácu nájsť. Stavia sa stále, ale je tu určitá sezónnosť.

Práce v stavebníctve v Anglicku, kde ju hľadať

Pri hľadaní práce v stavebníctve môžete osloviť kompetentného pracovníka priamo na stavenisku, alebo môžete navštíviť špecializovanú agentúru, ktorá má v ponuke aj voľné pracovné miesta v oblasti stavebných prác (construction work). Uplatnenie na stavbe si môžu nájsť kvalifikovaní remeselníci (murár, klampiar, tesár, pokrývač, štukatér, inštalatér, maliar, atď.), ale aj pomocný pracovníci.

Pracovné podmienky pri práci na stavbe

Pracovný čas je zvyčajne štandardný, ale ak sa práca na stavbe vzhľadom k termínu odovzdania dostane do sklzu, výnimkou nie sú ani pracovné víkendy alebo práca nadčas.

Mzda závisí od typu práce, kvalifikovaný pracovník môže zarobiť aj o vyše tretinu viac, ako nekvalifikovaný. Od typu práce závisia aj požiadavky na ovládanie angličtiny, minimom je zvládnutie základnej komunikácie na stavenisku.

Väčšina manuálnych profesií na stavbe nie je vykonávaná ako klasické zamestnanie, ale na živnosť (self-employed), pričom pracovník vo vzťahu k firme vystupuje ako subdodávateľ (subcontractor). Pre výkon práce je potrebná registrácia do Construction Industry Scheme a získanie CIS karty na HM Revenue & Customs (HMRC). Na zaregistrovanie budete potrebujete číslo sociálneho poistenia (NIN).

Aj keď budete vystupovať ako samostatne zárobkovo činná osoba, firma, pre ktorú budete pracovať vám bude strhávať daň. O vyrovnanie dane (tax return) musíte sami požiadať po skončení daňového roka.

(doplnené, aktualizované)

« Obchody – práca predavačka, dokladanie (predchádzajúca strana)
» Farmy – práca na farme (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 3. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Práca v zahraničí (Anglicku)


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: