Farmy – práca na farme

0 Shares

Poľnohospodárstvo v Británii ponúka veľké množstvo pracovných príležitostí. Práca na farme zahŕňa rôzne činnosti, avšak najviac pracovníkov je potrebných pri zbere úrody ovocia a zeleniny.

Práca na farme v Anglicku

Práca na farme patrí medzi sezónne práce, ale pracovať v poľnohospodárstve je možné veľkú časť roka, v skleníkoch dokonca aj v zime.

Farmy v Británii sú koncentrované do určitých oblastí, roztrúsených po celej krajine. Najviac ich je v Anglicku, ale mnoho sa ich nachádza aj v Škótsku. Na niektorých farmách  sa pestuje len určitý druh ovocia, napríklad bobuľoviny, alebo ovocné stromy, na iných rôzne druhy ovocia a zeleniny.

Medzi najčastejšie zbierané ovocie v Anglicku patria určite jahody, ale z bobuľovín sa zbierajú aj maliny, čučoriedky černice a egreš. Zber tohto ovocia je vhodný ako letná brigáda pre študentov, ale úroda sa môže začať zbierať už od apríla a pokračovať až do októbra. Z ovocia sa v Británii zbierajú aj jablká, hrušky, slivky a čerešne. Najskôr sa zbierajú čerešne (jún, júl), v auguste sa zbierajú slivky a jablká a od septembra do októbra pokračuje zber jabĺk a pridáva sa aj zber hrušiek.

Zo zeleniny sa zbiera v Británii napríklad paprika, fazuľa, šalát, alebo pór.

Presný čas zberu úrody je rozdielny podľa toho, v ktorej časti Británie sa farma nachádza, ako aj podľa počasia, aké je v danom roku.

Práca môže byť platená hodinovou mzdou, ale kvôli motivácii, ak je to možné, budete pravdepodobne platení podľa výkonu. Ak ste dostatočne rýchli, môžete zarobiť aj dvojnásobok, ale norma je nastavená, aby ste si peniaze naozaj zaslúžili.

Okrem zberu je možné pracovať na farme v Anglicku aj pri triedení a balení ovocia alebo zeleniny, pri prerezávaní ovocných stromov a

Kde hľadať prácu na farme v UK

Ak máte auto, môžete skúsiť priamo osloviť farmárov na ich farme, ale omnoho lepšie je si prácu dohodnúť dopredu. Môžete využiť služby špecializovaných pracovných agentúr, a ak ste študent, môžete sa zapojiť do projektu SAWS (Seasonal Agricultural Workers Scheme). Prácu na farme si môžete nájsť aj sami, kontaktovaním farmárov e-mailom, alebo vyplnením žiadosti na webových stránkach fariem. Zoznam fariem v jednotlivých častiach UK nájdete napríklad na stránke www.pickyourownfarms.org.uk.

Farmári sa snažia zabezpečiť si zberačov dopredu, preto najväčšie šance, že si prácu nájdete sami, máte v dostatočnom predstihu pred sezónou, alebo na začiatku sezóny, ešte pred prívalom študentov. Môžete mať šťastie aj počas sezóny, ak má farmár pocit, že je práce dosť.

(doplnené, aktualizované)

« Stavby – práca na stavbe (predchádzajúca strana)
» Upratovanie – práca upratovačka (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 3. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Práca v zahraničí (Anglicku)


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: